KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran su sorununu çözmek yerine gösterileri niye sert bir şekilde bastırmayı tercih ediyor

İran su sorununu çözmek yerine gösterileri niye sert bir şekilde bastırmayı tercih ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
342 0

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet dün yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin gösterileri sert bir şekilde engellemeye çalışmak yerine İran’da yaşanan su sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

Bachelet, bu hafta şiddetle bastırılan ve ölümler meydana gelen gösterilerin ardından yaptığı açıklamada “İran hükümeti su kıtlığının Ahvaz bölgesindeki vatandaşlarının sağlıkları, yaşamları ve refahlarına olan etkisine ve çaresiz insanlara odaklanmalı” ifadelerini kullandı. İran hükümetini ‘felaket bir durum’ karşısında ihmalkar davranmakla suçladı.

Bachelet, gösterilerde yaralananların tutuklanmaktan korktuğu için hastaneye gitmediği ve ateş açılmasının yalnızca öfkeyi ve umutsuzluğu arttıracağını vurguladı.

AFP’nin haberine göre Bachelet, İran hükümetinin polise uluslararası standartlara uyması için talimat vermesi gerektiğini belirterek “Durumu değiştirmek için vakit geç değil” dedi.

Michelle Bachelet gösteriler sırasında bir polisin ve üç vatandaşın yaşamını kaybettiğini ancak açıklanmamış daha fazla kurban olduğunu vurguladı.

Aktivist Şirin Ebadi başkanlığındaki İnsan Hakları Savunucuları Birliği’nden yapılan açıklamada da BM’den, su hakkı talep eden göstericilere yönelik şiddeti durdurması talep edildi.

İran su sorununu çözmek yerine gösterileri niye sert bir şekilde bastırmayı tercih ediyor
Sorusu önümüzdeki günlerde Urmiye gölü meselesinin gündeme gelmesini önlemek adına yaptığı şeklinde ifade ediliyor. Ahvaz eyaleti sorunu çözülürse tüm İran Türklüğü Urmiye gölü İçin eyleme kalkışabilir bu da İranda ciddi sorunları tetikler onun İçin İran su sorununu çözmektense olayları şiddet kullanarak bastırıp rejimi sorgulatmak istemiyor.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir