KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran seçimlerinde ‘reformcular’ önde

İran seçimlerinde ‘reformcular’ önde

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
340 0

İran seçimlerinde ‘reformcular’ önde

İran’ın en yüksek dini yönetim organı ve ülkedeki en yüksek yetkili olan dini lideri de seçen ‘Uzmanlar Meclisi’ için yapılan seçimde reformcuların muhafazakarlara üstünlük sağladığı belirtiliyor.
İran seçimlerinde kritik öneme sahip Uzmanlar Meclisi için yarışan adaylardan reformcuların sandıkta üstünlük sağladığı belirtiliyor. Resmi olmayan sonuçlara göre Uzmanlar Meclisi seçimlerinde aralarında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de bulunduğu reformcu adaylar, muhafazakârların önünde.

Tamamı din adamlarından oluşan ve ülke liderinin halefini seçmekle yükümlü 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi’nde başkent Tahran 16 sandalyeyle temsil ediliyor. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, başkent Tahran’dan Rafsancani önderliğinde seçimlere katılan ‘reformcu’ ve hükümeti destekleyen ‘ılımlı’ kanadın oluşturduğu ortak listedeki adayların 13’ü meclise girebiliyor.

BBC’nin haberine göre İran seçimlerinde oyların %90 kadarı sayılırken parlamento seçimlerinde de Tahran’daki 30 sandalyenin 30’unu reformcular aldı.

Uzmanlar Meclisi, İran’da dini liderleri ve yeni parlamentoyu belirliyor. Ruhani ve eski Cumhurbaşkanı Ekber Haşemi Rafsancani’nin oyları, 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi’nde başı çekiyor.

IRNA haber ajansına göre Ruhani, seçimlerin ilk sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, “Yarış bitti. İran’ın ülke içi kapasitesi ve uluslararası fırsatlar temelinde ekonomik gelişiminde yeni bir fasıl açma vakti geldi” dedi.

Ruhani, “Halk tekrar gücünü gösterdi ve seçimle gelen hükümetine daha fazla itibar ve güç kazandırdı” diye konuştu.

İran’ın en yüksek dini yönetim organı ve ülkedeki en yüksek yetkili olan dini lideri de seçen Uzmanlar Meclisi üyelerinin görev süresi sekiz yıl. Dolayısıyla meclise giren isimler, İran siyasetinde parlamentonun görev süresinden daha uzun süre etkili oluyor.

Seçimin sonuçları Cumhurbaşkanı Ruhani’nin de 2017 yılında tekrar seçilme şansını da etkileyebilir.

Rafsancani ve Ruhani Tahran’da 700’er bine yakın oy alarak en çok oy alan ilk iki aday olmayı başardı. Tahran’da muhafazakârların liste başı olan Ayetullah Ahmet Cenneti, aldığı 476 bin oyla ancak 10’uncu sırada yer alabildi. Muhafazakâr adaylar arasında öne çıkan Ayetullah Taghi Misbah Yezdi’nin oylarının ise 300 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Rafsancani Cumartesi günü resmi televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Rekabet bitti. İşbirliği ve birlik safhası geldi” dedi.

Oy verme işlemi Cuma günü seçmenlerin sandıklara akın etmesi nedeniyle üç defa uzatılmıştı. Seçime katılım oranının ise yüzde 60’ın üstünde olduğu belirtiliyor.

‘BAŞROLDE EKONOMİ VAR’

İran Parlamentosu için de dört yıl görev alacak 290 milletvekili seçildi. Parlamento seçimlerinin sonuçlarının Uzmanlar Meclisi’nden sonra açıklanması bekleniyor. Parlamento için Nisan ayında ikinci tur seçim yapılma ihtimali de yüksek.

Adayların oy oranının yüzde 25’i aşması gerekiyor. Her bir sandalye başına da ortalama 17 aday düşüyor.

BBC Farsça servisinden Ali Hamedani, seçimlerde ekonominin kilit rol oynadığını söylüyor. Hamedani’ye göre yaptırımların kaldırılması ve Batılı yatırımcıların İran’a dönmesiyle günlük hayatta da değişim olmasına dair umutlar var.

Reformcular ve ılımlılar daha fazla yabancı yatırım hedefliyor ve gençler için istihdam oluşturmayı amaçlıyor.

İran nüfusunun yarısından fazlası 35 yaşın altında fakat genç işsizliği yüzde 25 oranında, bu oran ortalama ulusal verilerin iki buçuk katı.

Muhafazakârlar ise ‘direniş ekonomisi’ diye adlandırdıkları ekonomik büyümenin ülke içi üretimden sağlanması taraftarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir