Dağıstan’ı Kurtaran Kahraman Türk Askeri

TBİLİSİDƏ İNSAN HAQLARI MÖVZUSUNDA KONFRANS KEÇİRİLDİ

Kadir Has Üniversitesi Dış Politika Kamuoyu Algıları Araştırması Sonuçları Açıklandı

Кавказ в зеркале позитива

İran şaşırtmaya devam ediyor: dini lider Ali Hameney öldü mü

İran 6 Aralık 2020
502
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

ABD seçimleri dünyada değişimi başlattığını artık herkes BİDEN’e göre vaziyet alıp şekillendiğini söylüyor. Bu İran için de kaçınılmazdır. Nükleer proğramlarının yöneticisi Muhsin Fahrizadenin ölümü öldürülmesi ve ya böyle bir habe rile dikkatleri başka tarafa geçme girişiminden sonra şimdi de İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in öldüğüne ilişkin iddialar sosyal medyada gündem oldu. İran bu şekilde dünyanın dikaktlerini istediğ iyöne çevirerek büyü kbir medya operasyonu gerçekleştirmiş oluyor.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in sağlık durumunun ağırlaştığı ve hayatını kaybettiği iddiaları sosyal medyada gündem oldu. Hamaney’in hayatını kaybettiği iddialarına ilişkin hiçbir resmi açıklama yapılmazken, Hamaney’in yetkilerini oğluna devrettiği iddia edildi. İran kendi ülke gerçeklerinin konuşulmasını engelleyebilmek adına suni gündemler oluşturarak gündemi yönlendirme yöntemi ile dünyayı oyalamaya çalışıyor.

17 Temmuz 1939 yılında dünyaya gelen Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Devrimi’nin gerçekleşmesinin ardından İslam İnkılabı Yüksek Şurası üyeliğine atandı. 1979 yılında İran Savunma Bakan Yardımcısı olan Hamaney, Tahran milletvekili olarak da meclise girdi.

İran-Irak savaşı döneminde önemli askeri görevler alan Hamaney, 27 Haziran 1981 tarihinde bir camide yaptığı konuşma sırasında düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralandı ve bir elini kaybetti. 1981 yılından 1985 tarihine kadar İran Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Hamaney, 3 Haziran 1989 tarihinde Ayetullah Humeyni’nin vefat etmesinin ardından yeni dini lider olarak seçildi. İran’da ikili bir yönetim var ve Dini lider ülkenin neredeyse yüzde doksanına hakim. Geri kalan yüzde onluk dilimine ise Cumhurbaşkanı hakim. Bu ikili yönetim dünya sistemi tarafından benimsenmiyor ve İran’ın demokrasiye geçmesi konusunda baskılarını artırıyor. BİDEN’in iktidarı Rusya İran ve Çin’e zor günler yaşatacak gibi.
kafkassam İran masası

Yorumlar