Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

İran nükleer anlaşmayı kısmen askıya aldı

Gündem, İran 15 Mayıs 2019
70

İran bugün yaptığı açıklamada, 2015 yılında imzaladığı nükleer programı ile ilgili anlaşmadaki bazı taahhütlerini resmi olarak askıya aldığını bildirdi.

İran geçtiğimiz hafta Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere’yi anlaşmanın bazı şartlarının askıya alacağı bilgisini vermişti.

2015 yılında imzalanan anlaşmaya göre İran,300 kilograma kadar düşük zenginlikte uranyum ve yaklaşık 130 ton ağır hidrojenli su üretme hakkında sahip. İran fazla miktarları depolayabilir veya yurtdışına satabilir. Ancak yapılan açıklamaya göre İran, bundan sonra zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su üretme sınırını yok.

İran şimdiye kadar nükleer anlaşmayı ihlal etmedi fakat 60 gün içinde ABD’nin yaptırımlarından İran ekonomisinin korumaması durumunda yüksek seviyede uranyum zenginleştireceği konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Birliği (AB), Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları, anlaşmaya bağlı kalmaya devam edeceklerini ancak Tahran’dan uyarı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Anlaşmaya göre İran, zenginleştirilmiş uranyumun saflığı yüzde 3.67 oranında zenginleştirebiliyor. Nükleer silah üretimi için ise uranyumu yüzde 90 saflık oranında zenginleştirilmesi gerekiyor. 2015 öncesinde zenginleştirilmiş uranyumun saflık oranı yüzde 20’ydi.

Yorumlar