KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İRAN NEREYE – Abdullah BUKSUR

İRAN NEREYE – Abdullah BUKSUR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
227 0

İran da yaşanan olayları, reformcularla – muhafazakar arasında çatışma diye okuyanlar var. Olayların Meşhetten başlamasını, Ruhaninin karşısında aday olan İbrahim Reisi’nin buralı olmasından tutunda, Musevi inancına sahip İran vatandaşlarının yoğun olarak burada yaşamasına kadar başlık eklenebilir.
İran devletinin bankacılık izni verdiği bankerlere, orta ve dar gelirli insanların verdiği paraların buharlaşmasına bağlayanlarda vardır.
Olup bitenleri ülkede yaşanan genel ekonomik problemlerin yaşananlara sebep olduğunu analiz edenlerde.
İran da yaşananların temel nedeni İnsan hakları alanında yaşanan problemler olarak analiz edenlerde var.
Bütün bu yaşananları bir süre önce ABD’nin terör örgütü listesinden çıkardığı, İran rejim muhalifi olan “Halkın Mücahitleri Örgütü” ve İran rejimini korumak üzere kurulan “Devrim Muhafızları” üzerinden okuyanlarda.
Benim düşünceme göre, bütün bu başlıkların hepsi sokağa çıkan insanların sokağa çıkma gerekçelerinin arka planlarını olabilir. Ancak bütün bu ortaklaştıran başlıkları kendi planları için kullanmak isteyen güçler varmıdır? Vardır.
ABD, Irak’ta Saddam rejimine karşı süreci başlattığında, bölgede hamlelerini saymıştı; Suriye, İran, Türkiye sıralamasını ilan etmişti. Son yapılan analizlerde ise bu isteğe katılan, İsrail, Sudarabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkeleri de var.
Yukarıda yazdığımız listeden Türkiye İran sıralamasında bir değişim yaşanmış olmasına rağmen olanlar bu planın yürürlükte olduğunu gösteriyor.
Ben İran’ın ne yapacağını yazmak peşinde değilim, ancak ülkemde yaşayan, yöneten ve yönetilenlere bir çağrı yapmak isterim; fikri ve fiziki anlamda uyursak bedeli çok ağır olacaktır.
Özgür İran Hareketi lideri Meryem Rajavi, Amerika ve AB’ye çağrıda bulunarak İran’a dış müdahalede bulunulmasını istedi.
İran’da rejimi karşıtı Özgür İran Hareketi lideri Meryem Rajavi ülkedeki gösterilerin şiddetinin arttırılması çağrısında bulundu.
Sevgili dostlarım İran devleti çok akıllıca hareket ediyor. Olaylar başlamadan önce baş örtüsü ile ilgili soruşturma ve cezalar kaldırılması adımı atılmıştır. İkincisi olaylar başlayınca şiddetle bastırmak yerine karşı gösteriler stratejisi izlenmiştir. Ancak bu olayların bıçakla keser gibi biteceğini düşünmüyorum. Dileğim odur ki şiddet temelli meselelerin halli düşünülmesin.
Abdullah Buksur

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir