KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran muharebe tankı üretimine başladı

İran muharebe tankı üretimine başladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
519 0

The Times: İran kendi muharebe tankını üreterek Rusya’ya bağımlılığa sırt döndü

Karrar (vurucu) tankı İran’ın askeri kapasitelerinde bir atılım olarak övülüyor, ancak Rusya’nın T90MS’lerinin ihraç versiyonuna çok benziyor ve tank, Tahran’ın bu modeli satın almak için Moskova’yla yürüttüğü görüşmeleri resmen askıya almasından birkaç ay sonra ortaya çıktı.

Tahran’ın askeri cephaneliğini geliştirmede Rusya’dan yapılan ithalata olan bağımlılığını azaltma arayışı doğrultusunda İran, yeni bir muharebe tankının büyük çaplı üretimine başladı.

Karrar (vurucu) tankı İran’ın askeri kapasitelerinde bir atılım olarak övülüyor, ancak Rusya’nın T90MS’lerinin ihraç versiyonuna çok benziyor ve tank, Tahran’ın bu modeli satın almak için Moskova’yla yürüttüğü görüşmeleri resmen askıya almasından birkaç ay sonra ortaya çıktı.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’na bir demeç veren Savunma Bakanı Hüseyin Dehghan, “[Karrar] üç temel alan olan güç, hassasiyet ve hareket kabiliyeti alanlarında, yanı sıra da bakım ve savaş sahasında dayanıklılık noktalarında, dünyanın en gelişkin tanklarıyla rekabet edebilir. Tank, füze fırlatma ve isabetli bir şekilde güdümleme kapasitesine sahip” şeklinde konuştu.

İran daha önce askeri teçhizat için Çin ve Rusya gibi ülkelere yönelmişti.

Tahran’ın nükleer programını sınırlamayı kabul ettiği bir anlaşma sonrasında Ocak ayında Batı’nın uyguladığı ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından İran ekonomisi hızlı bir gelişme göstermişti ve ülke, füze, savaş uçağı ve denizaltı üretimi de dâhil olmak üzere ülke içi silah programını ivmelendirmiş gibi görünüyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri geçen ay, bir balistik füze testi sonrasında ülkeye yeni yaptırımlar getirdi. Başkan Trump yönetimi, Tahran’ın eylemlerine “dikkat edildiğini” söyledi ve 25 birey ve topluluğa sınırlamalar getirdi.

Kasım ayında İran, tanklar, top sistemleri, Sukhoi Su-30 savaş uçakları ve helikopterler içeren, 10 milyar dolar değerinde olduğu söylenen bir silah anlaşması için Rusya’yla yürütülen görüşmeleri askıya aldı. Bay Dehghan geçtiğimiz yıl, “Savunma sanayimiz, muharebe tankını en baştan tasarladı ve üretti. Daha iyi değilse bile, Rus T-90 tankları kadar ölümcül” şeklinde konuşmuştu.

Geçen yıl Şubat ayında Rusya’dan 800 milyon dolar değerinde S-300 füze savunma sistemi satın almasına rağmen Tahran, Ağustos ayında kendi Bavar 373 sistemini ortaya çıkardı. Seyir füzelerini, dronları ve savaş uçaklarını durdurmak üzere tasarlanan hava savunma sistemi bu ay test edildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir