KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Jeopolitiği ve Siyasi Coğrafyası

İran Jeopolitiği ve Siyasi Coğrafyası

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
393 0

Yazar: Muhammed R. HAFEZİNİYA
Çeviri: Kaan DİLEK
Sayfa Sayısı: 368
Boyut: 13,5 x 21 cm
Satış Fiyatı: 22 TL. (KDV Dahil)
***** *****
İran Jeopolitiği ve Siyasi Coğrafyası;
İran ve Orta Doğu üzerine çalışan, düşünen herkesin okuması gereken, bakış açılarını değiştirmeyi vadeden bir kitap.
***** *****
Bölgemizin etkili ve önemli ülkelerinden biri olan komşumuz İran, özellikle 1979’da gerçekleşen İslam Devrimi ile birlikte hem bölgesel hem de uluslararası arenada üzerinde çokça tartışılan ve çeşitli değerlendirmelere konu olan bir ülke olmuştur.
Elinizdeki kitap bu tartışmalı siyasi ve toplumsal yapısıyla İran’ı jeopolitiği bakımından “içeriden” bir bakış açısıyla kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Kitap, içerdiği detaylı anlatımı ve tartışmalı siyasi ve toplumsal konuları ele alış biçimiyle bugüne kadar Türkiye’de bu alanda yayımlanan ilk eser niteliğindedir.
Ülkemizde bugüne kadar İran konusunda birçok çalışma yapılmış ve çeşitli eserler yayımlanmıştır. İran’ı değerlendiren birçok çeviri ve telif yayın bulunmasına rağmen elinizdeki eser, İran’ı kendine özgü metodolojisiyle ele alan kapsamlı bir jeopolitik ve siyasi coğrafya eseri olmasının yanı sıra önemli bir politik ve stratejik analiz kaynağıdır.
***** *****
İraniyat Yayınları, İran hakkında tarihi, kültürel, siyasi, toplumsal ve düşünce alanında araştırma ve çalışmalara destek olmak amacıyla yayın hayatına başlamıştır.
Yayınevimiz, İran Jeopolitiği ve Siyasi Coğrafyası adlı kitabıyla bu alanda en yetkin İranlı bilim adamlarından Prof. Dr. Muhammed Reza Hafeziniya’nın bu önemli kitabının çevirisiyle okurlarıyla buluşmaktadır.
Ülkemizde bugüne kadar İran konusunda birçok çalışmalar yapılmış ve çeşitli eserler yayınlanmıştır. İran’ı değerlendiren birçok yayın bulunmasına rağmen elinizdeki eser İran’ı çeşitli siyasi ve toplumsal tartışma konularıyla “içeriden bir bakışla” ele almaktadır. Bu yönüyle eserin ülkemizde konuyla ilgilenen araştırmacı, akademisyen ve okurlar için ayrı bir önem taşıyacağını düşünmekteyiz.
İraniyat Yayınları
Bayındır 1 sk. Fazilbey İş Merkezi No 15 daire no 10 Kızılay Ankara

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir