KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran Irak ve Suriyede bombalama yapacak

İran Irak ve Suriyede bombalama yapacak

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
365 0

İran: Irak ve Suriye’ye hava saldırısı düzenleyebiliriz

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Purdestan, İran’ın Irak ve Suriye’ye hava saldırısı düzenleyebileceğini duyurdu. İran T-90 modeli tankların alımının gündemlerinde olduğunu da açıkladı.

İran, Irak ve Suriye’ye hava saldırısı düzenleyebileceğini duyurdu.

Purdestan, İran’ın Irak ve Suriye’ye müdahalesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Hem kara hem de havada olabilir”
Purdestan, “İran, Irak ve Suriye’de danışman olarak görev yapıyor. Oradaki varlığımız hem kara hem de havada olabilir” ifadesini kullandı. Purdestan, İran’ın Rusya’dan aldığı silahlarla ilgili, “İran ve Rusya arasında S-300 füzelerinden sonra T-90 modeli tankların alımı konusu gündemimizde. Bu konuyla ilgili yakında iki ülke uzman heyetleri karşılıklı görüşmeler yapacak” dedi.

Resmi düzeyde yalanlamaya devam
İran hükümeti, Suriye’deki savaşa müdahil olduğu yönündeki iddiaları resmi düzeyde yalanlarken, çatışmalarda öldürüldükleri haberi basına yansıyan İranlıları, “gönüllüler” olarak nitelendiriyor.

“Emekli”, “eski asker” ya da “danışman”
Öldürülen Devrim Muhafızları mensuplarını ise “emekli”, “eski asker” ya da “danışman” olarak nitelendiren İran yönetiminin bu tavrı, Esed rejimine askeri destek verdiği yönündeki suçlamaları savuşturma amacı taşıdığı şeklinde yorumlanıyor. İran’ın resmi haber ajansı İRNA tarafından 15 Haziran’da yayımlanan haberde Suriye’de öldürülen İran askerlerinin sayısını 400 olarak duyurmuştu. Türkiyenin Irak’a asker göndermesinden sonra Suriyeden sonra Irak’a da hava saldırılarının yapılacak olması Türkiye İran Rusya kapışması yakında gibi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir