ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

İran hava kuvvetlerinde ne oluyor

İran 22 Ocak 2019
130

Haziran 2017’den beri komutan Tuğgeneral Aziz Nessirzade İran Hava Kuvvetlerinin komutanlığını üstleniyor.
Normal şartlar altında bu göreve hava kuvvetlerinde oldukça sevilen Tuğgeneral Ali Rıza Berhur atanacaktı ancak Hamaney’in kararı ile aniden emekli edilmişti.
Bugün Nessirzade İran Hava Kuvvetlerinin genç subaylarının İsrail ile savaşmaya hazır olduğunu söylemiş ancak hava kuvvetlerinin 24 Su-24’ten sadece 3’ü uçabilir durumda çünkü Rusya AL-21 motorlarını İran’a satmıyor.
Diğer jetlerin durumu da farksız değil hemen hemen envanterdeki her jetin yarısından fazlası uçuşa hazır değil.
Buna rağmen İran Ordusu’ndan çekinen rejim ordunun bütçesini kısıp kendilerine sadık devrim muhafızlarının bütçesini arttırıyor. Hava kuvvetleri komutanı bile aynı düşünce yapısındaymış. Devrim muhafızlarına öncelik verilmesine destek çıkmakta ve kendi emrindeki hava kuvvetlerinin geri plana atılmasına ses etmemekteymiş.
Özellikle genç subaylar hava kuvvetlerinin yaşadığı ilgisizlikten dolayı kendisini pek sevmiyormuş.
İran’ın ordu yapısı zaten laik ve rejime karşıt subayların çok fazla olduğu İran Ordusu ve rejime sadık İran Devrim Muhafızları halinde bölünmüş halde. Ordunun içinde de orduyu kontrol etmesi için kritik noktalarda tutulan rejime yakın komutanlarla diğer subaylar ve özellikle laik genç subaylar arasında sorunlar giderek artmaktaymış.
Çağdaş Gündem

Yorumlar