KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran devrim muhafızlar ABD den teknoloji transferi yapıyor

İran devrim muhafızlar ABD den teknoloji transferi yapıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
334 0

ABD Adalet Bakanlığı, aslen İranlı olan bir İngiliz vatandaşının 2017 ila 2018 yılları arasında ABD yaptırımlarını ihlal ederek İran’a askeri teknolojiler ihraç etmekle ilgili suçlamaları kabul ettiğini duyurdu. Açıklamada, aynı suçlamalarla karşı karşı kalan dört kişinin daha olduğu bildirildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İran asıllı İngiliz vatandaşı Saber Fakih’in (46), Kanada vatandaşlığına sahip Bedr Fakih (41), Altaf Fakih (70) ve Ali Rıza Takva (46) ile ABD’den İran’a gelişmiş askeri endüstriyel sistemler ve insansız hava aracı (İHA) karşıtı sistem kaçakçılığı konusunda beraber çalıştığını kabul ettiği kaydedildi. Bu sistemler İHA’ları kontrol etmek için kullanılabilecek yüksek enerjili mikrodalga teknolojisini içeriyor. Suçunu kabul eden Saber Fakih, 20 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile karşı karşıya.

ABD Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bürosu Başkan Vekili Matthew Olson, sanıkların yalnızca ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla kalmadığını aynı zamanda İran’ın hedef almaya karar verdiği diğer herhangi bir ülkenin de ulusal güvenliğini de tehlikeye attığını söyledi. Olson, ABD Adalet Bakanlığı’nın bu tür suç teşkil eden davranışları takip edeceğini ve ABD askeri uygulamalarının İran hükümetinin eline geçmesine engel olacağına söz verdi.

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Nasser Khan, hassas teknolojik sistemleri ve ABD askeri teknolojisini elde etmeye çalışan ağları hedef almanın önemine değinerek, bunların ABD çıkarlarını baltalamak için düşmanlara sağlandığını söyledi. Fakih ve arkadaşları hakkında hazırlanan iddianameye göre İran’ın 40 yılı aşkın bir süredir ABD ve müttefiklerine karşı askeri çalışmalar yürüttüğünü gösteriyor. FBI yetkilileri, hassas ABD teknolojisini koruyarak ve düşmanların eline geçmemesini sağlamak için bu kişileri yakalamaya devam etme sözü verdi.

Bu bağlamda Columbia Bölgesi’nde 44 yaşındaki İranlı Celal Ruhullah Necad hakkında kaçakçılık, elektronik dolandırıcılık ve ABD askeri teknolojisini kaçırmaya teşebbüs suçlamalarıyla ilgili bir iddianame hazırlandı. İddianamede Ruhullah ve Takva’nın Kudüs Gücü ve İran Devrim Muhafızları ile yakın bağları olan Rayan Rüşd Asfar için çalıştıkları ortaya çıktı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir