KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanı, Şura Meclisi’ne ‘işbirliği’ çağrısında bulundu

İran Cumhurbaşkanı, Şura Meclisi’ne ‘işbirliği’ çağrısında bulundu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
308 0

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün, İslami Şura Meclisi’nin yeni üyelerine hükümetle işbirliği çağrısı yaptı.

AFP’nin haberine Ruhani, Şura Meclisi’nde yaptığı açıklamada, 2021 yılı baharında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde İslami Şura Meclisi’nin yeni üyelerinin hükümetle birlikte çalışmasını umduğunu söyledi.

1979 yılından beri süre gelen Şura Meclisi 11. oturumunu gerçekleştirirken, yeni tip koronavirüs salgınında ciddi şekilde kayıp yaşayan ekonomik faaliyetler normale döndürülmeye çalışılıyor. Salgına karşı savaşın sonunun çok uzakta olduğuna dair göstergeler mevcutken, Şura Meclisi toplantısında milletvekilleri arasında birer koltuk boşluk bırakıldı. Bu tedbire rağmen Konsey üyeleri genel olarak koruyucu maske takmadı.

Ruhani açıklamasında, milletvekillerine ulusal çıkarları koruma çağrısında bulundu.

Muhafazakar muhalifler ve radikal muhalifler arasında gerginlikler devam ederken, çoğunluğu ılımlı olarak kabul edilen mecliste Ruhani, 2013 yılında gerçekleşen seçimden bu yana hükümetin gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları savundu.

Bununla birlikte bazı gözlemciler, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan seçimlerde vaatlerin yerine getirilmemesi sebebiyle halk arasında öfkenin baş gösterdiğini öne sürüyor.

2015 yılında Viyana’da imzalanan nükleer anlaşmasının ardından Tahran, iyi bir ekonomik gelecek öngörmüştü. Ancak 2018 yılında ABD’nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesiyle uygulamaya konan yaptırımlar tüm umutları çökertti. Ruhani, ABD’nin psikolojik savaş ve ekonomik terörizm olarak nitelendirdiği yaptırımları kınarken, İran ulusunun her zaman düşmana karşı çıkacağını söyledi. İran Cumhurbaşkanı ayrıca, hükümetin sağlık krizindeki performansına övgüde bulunarak, yaptıklarından gurur duyduklarını vurguladı. Ruhani açıklamasında, ülkesinin yeni tip koronavirüsle mücadelede ‘başarılı ülkelerden biri’ olduğunu söyledi.

İran’da yeni tip koronavirüs sebebiyle 7 bin 500’ü aşkın kişi hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir