Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

İran ABD gerginliğinde diplomasi

Gündem 26 Mayıs 2019
47

ABD İran gerginliği savaşım eşliğine doğru hızla ilerlerken Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el Carullah yaptığı açıklamada “Washington ile Tahran arasındaki müzakereler başlamış gibi görünüyor” diye bir ifade kullandı. Dikkatlerden kaçan bu ifadeyi

Carullah, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından perşembe akşamı diplomatlar onuruna verilen iftarda/yemekte ileri sürdü.

Carullah, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi’nin Tahran’a yaptığı ziyarete değinerek “İki taraf arasında müzakerelerin başladığı, hareketlenmenin ve temasların olduğu görülüyor” dedi. Diplomasi artık herşeyden daha çok gündemde olmalı.

Yetkili, ülkesinin bölgede çatışma olmaması ve sakinliğin korunması için akıl ve hikmetle davrandığını vurguladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Biz bu dairenin içindeyiz. Bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine dair umut görünüyor. Kuveyt her zaman bölgede istikrarın ve sakinliğin devamı, çatışmadan kaçınılması için her türlü çabayı göstermeye hazırdır.” Kuveyt’in birinci Körfez savaşı öncesi Irak tarafından işgale uğraması ve peşinden gelişen ve hatta bugünkü olayların başlangıcına vesile olması hasebiyle savaşın ne derece yakıcı ve tahrip edici bir problem olduğunun bilinci ile diplomAsinin şimdi herşeyden daha çok arada olması gerektiğinin bilincindedir.

Carullah bu güvenin hem ABD hem de İran’ın savaş istemediklerine yönelik açıklamalarına dayandığını belirterek “Biz de bu dairenin içindeyiz ve bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine inanıyoruz” ifadesini kullandı. Irak ve Kuveyt’in savaşı önleyici bir yöntem olarak diplomasi ve arabuluculuğu harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etmeleri oldukça önemlidir.
ABD ile İran arasındaki gerginlik, Washington’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran’a yeniden sert yaptırımlar uygulamaya başlamamsının ardından arttı. 4 yoldur devam eden bu gerginliğin bir an önce bitmesi Körfez ülkelerini rahatlatacaktır. Bunun için İran ve ABD yetkililerinin perde gerisinde görüştüklerini söylemek mümkündür.

Yorumlar