KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Irak’tan Yeni Savaş Kokusu Geliyor

Irak’tan Yeni Savaş Kokusu Geliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
348 0

Korona virüs dünyayı sarmış ve şaşırtmış. Kökü ve tedavisi belli olmayan bu hastalık, dünyada ciddi gerginliğe yol açmış. Diğer taraftan petrol fiyatları her gün düşüyor. Nerdeyse su fiyatına deng gelecek gibi. Rusya ve Suudiye gizli petrol savaşına girmişler.
İran zaten pek petrol satamıyor. Zaten ambargoda. Aynı zamanda İran bölgedede sıkışmış. İrana borç veren bile yok. Hasan Nasrullah İrana borç verin diyor. Onunda paraya ihtiyacı vardır çünkü…
İran korona virüsten medet umuyor gibi. Belki kısmende olsa ambargolar hafifleye bilir ancak ABD’den her hangi yeşil ışık yok.
Yukarıdakilar bir tarafa bırakalım. Irak’tan yeni savaş kokusu geliyor. Dün İsrail, Suriye’de bazı İran mevzilerine saldırdı. Hatta yeni Kudüs ordusu komutanı ve bazı İranlı generallerin olduğu idda edildi. Devrim muhafızları inkar etti. Neyse yakında buda belli olur.
Diğer yandan Irak başbakanı Haş-duşabi binaları veya kışlalarına yakın olanlar, acilen o bölgeleri terk etsin. Zira ABD’nin özel birlikleri başta Haduşabi olmakla bütün İran’a yakın olan gurupları bombalayacak veya çatışmaya girecekelr. Yine adeta İran ve ABD Irak’ta bilek güreçecekelr. Fakat bu kez İran unutmasın ki Obama dönemi değil TRUMP dönemi.
Belkei bu yeni operasyonun önemli amaçlarından biri Irak’ta ve Suriye’de İran yanlı terör gurupların ilişkisini kesmek ve genel olarak İranı Irak ve Suriye’den silmek olabilir. Biraz erken olbilir onun için beklememiz lazım zira Rusya faktörünü unutmamalıyız.
Bazı İran’lı muhalifler Trump’a çok umut besliyorlar ve hatta onu MEHTİ olarak görmekteler. Abartlı olsa biler İran İslam Cumhuriyetinin yayılmacı politikarını soncu bu olsun gerek. Savaşın faturasını mollalar değil sivil halk ödemekte.
Kerim ASKERİ
KAFKASSAM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir