KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Irak’ta iç savaş senaryoları

Irak’ta iç savaş senaryoları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
446 0

Irak’ta yaşanan güvenlik olayları, başta başkent Bağdat olmak üzere 34 şehirde devam ederken, daha fazla çevik kuvvet polisi kentlere konuşlandırıldı.

Başbakan Adil Abdulmehdi, yollar kapatılarak, eğitime engel olarak, tehdit ederek ve şiddeti körükleyerek değişimin gelmeyeceğini, ancak insanların iyi bir hayat talebi karşısında da devletin eli kolu bağlı şekilde durmayacağını belirtti. Abdulmehdi, ülkede kamu düzeni bozulursa tehlikeli bir iç savaş yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan DPA’ya konuşan görgü tanıkları, yolların ve köprülerin kapatılarak hayatın tamamen felç olduğu ve çevre illerle iletişimin kesildiği Basra, Nasiriye, Musenna (Semava), Divaniye, Kerbela, Necef, Babil ve Bağdat’taki iki meydanda dün gece çok sayıda çevik kuvvet polisinin konuşlandırıldığını söyledi.

40 kişi yaralandı

Görgü tanıkları, Babil’de güvenlik güçleriyle göstericiler arasında yaşanan çatışmaların ardından gece şehirde güvenliğin yeniden sağlandığını belirtti. Güvenlik güçlerinin gece yarısına kadar göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını söyleyen görgü tanıkları, olaylar sırasında göz yaşartıcı gaz kapsüllerinin isabet ettiği 40 göstericinin yaralandığını aktardı.

Kerbela’da da aynı sahneler yaşandı. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları dağıtmaya çalışırken, gece boyu gösteriler devam etti. 20 gösterici gazdan etkilenirken, çok sayıda gösterici de gözaltına alındı. Şehre giden ana yollar ise kapatıldı.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre güvenlik güçlerinin yoğun olarak konuşlandırıldığı, sokaklarda lastiklerin yakıldığı, devlet daireleri, özel ve devlet okulları ve üniversitelerle birlikte yollar ve köprülerin kapatıldığı Necef’te hayat felç olurken, Sadr yanlılarının da aralarında bulunduğu çok sayıda göstericinin şehir meydanında toplandığı görüldü.

Basra, Nasiriye, Musenna ve Divaniye’de protesto gösterilerinin yanı sıra özellikle ham petrol üretim sahaları ile Um Kasr ve Ez-Zubeyr ticaret limanlarına giden yollar başta olmak üzere köprü ve caddelerin kapatıldı.

Başkent Bağdat’ın meydanlarında sakin bir hava hakim olurken bazı noktalarda küçük gösterici gruplarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmalar devam etti. Hafız el-Kadi ve el-Vesbe meydanlarında zaman zaman çatışmalar yaşansa da Tahrir ve Halani meydanlarında istikrar sağlanmış durumda.

Yaşanan çatışmalar sırasında Kerbela ve Bağdat’ta iki gösterici ölürken, hükümet kaynakları, şiddet olayları nedeniyle Kerbela, Musenna ve Nasiriye bölgelerinde bir gün daha resmi tatil ilan edildiğini açıkladı.

Dün akşam Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında açıklamalarda bulunan Başbakan Adil Abdulmehdi, “İnsanlar çok incindiler ve bu yüzden daha iyi bir hayat istiyorlar. Devlet bu durum karşısında eli kolu bağlı duramaz. Aksi takdirde kamu düzeni bozulur. Ancak eğer kamu düzeni bozulursa ciddi bir iç savaş yaşanabilir. Bu da herkes için bir kayıptır. Yollar kapatılarak, eğitime engel olarak, petrol ve liman şirketlerini tehdit ederek ve şiddeti körükleyerek değişim gelmez” şeklinde konuştu.
Bağdat/Şarku’l Avsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir