KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Irak seçimleri sonuçları

Irak seçimleri sonuçları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
271 0

2003 yılında kitle imha silahlarına sahip olduğu ve terörizmi desteklediği öne sürülerek ABD tarafından işgal edilen Irak, ABD silahlı güçlerinin bölgeden çekilmesinden bu yana hala istikrara kavuşabilmiş değil. Son ABD silahlı güçlerinin 18 Aralık 2011’de çekilmesinden bu yana ülkede bir türlü huzur sağlanamadığı gibi şiddet olaylarında da artış gözlemlendi. Bir yandan Şiilerin ve Sünnilerin mezhepsel çatışmaları diğer yandan ülkenin kuzeyinin ayrılması gibi olaylar, bu topraklar üzerinde bitmek bilmeyen kargaşaya ve çatışmalara neden oluyor. Zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olan Irak bir türlü beklenilen istikrara kavuşamıyor veya kavuşturulmak istenmiyor.
Saddam rejimi sonrası ülkede yapılan 4. Genel seçimlerde 7 bin 367 aday yer aldı. Halkın yüzde 44’nün katılımıyla gerçekleşen seçimlerde henüz resmi sonuçlar alınmamışken, resmi olmayan sonuçlara göre Şii dini lider Mukteda es-Sadr’ın Sairun ittifakının birinci , Şii milis lider Hadi el-Amiri’nin Fetih ittifakının ikinci, Başbakan Haydar el-İbadi’nin Zafer ittifakının ise üçüncü sırada yer aldığı belirtiliyor. Yine Irak Bağımsız Seçim Komiserliği’nin Kerkük için resmi olmayan sonuçlarına göre Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB) birinci, Arap ittifakının ikinci, Kerkük Türkmen Cephesi ittifakının da üçüncü olduğu belirtildi. Ancak bu sonuçlara başta Irak Türkmen Cephesi olmak üzere birçok siyasi parti de itirazlarda bulunuyor. Özellikle Kerkük kentindeki Türkmenler , 12 Mayıs Cumartesi günü yapılan genel seçimlerin ardından, yoğun olarak bulundukları bölgelerde kullandıkları oyların KYB’ye kaydırıldığını öne sürerek, gösteriler başlatmıştı. Kerkük’teki şaibeli seçimle ilgili soruşturma ve incelemenin başlatılmasını isteyen Türkmenler ve Araplar, soruşturmanın yapılmaması ve oy pusulalarının elle sayılmaması halinde çıkacak seçim sonuçlarını tanımayacaklarını ifade etmişlerdi. Talepleri yerine getirilmediği takdirde eylemlerini sivil itaatsizliğe dönüştürebileceklerini de bildirmişlerdi. Yine Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) altı siyasi parti de seçim sonuçlarını kabul etmeyerek, IKBY’de ve Kerkük’te yeniden seçim yapılmasını istemişlerdi.

TÜRKMENLER SEÇİM İTİRAZLARINA DEVAM EDİYOR.
Seçimlerde yaşanan hile olaylarına karşı Türkmenler gösterilerine yurt içinde ve yurt dışında devam ediyorlar. Kerkük-Bağdat yolu üzerindeki oy sandıklarının bulunduğu deponun önünde düzenlenen gösterilere Kerkük’teki Araplarda destek vermekte. Oyların elle sayılmasını isteyen göstericiler sonuç alıncaya kadar da gösterilerine devam edeceklerini ifade ediyorlar. Yerel kaynaklara göre yurtdışında yaşayan Türkmenlerde protestolara destek için gösteriler düzenliyorlar. Danimarka ‘da ve Hollanda’da yaşayan Türkmenler de Irak büyükelçilikleri önünde toplanarak Kerkük’teki seçim sonuçlarına karışan hileyi protesto ettiler.
Konuyla ilgili olarak Sputnik’e konuşan Irak Türkmen Cephesi üyesi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) milletvekili Aydın Maruf, elektronik cihazla oy kullanılması nedeniyle oyların çalındığını düşündüklerini, çıkan oyların kendilerini temsil etmediğini ve bu seçimleri kabul etmediklerini açıkladı. Maruf, seçimlerde birçok yerde hile yapıldığını kaydederek Kerkük başta olmak üzere Süleymaniye, Erbil, Altunköprü, Tuzla, Dakuk ve birçok bölgede hile yapıldığını ve Irak genelinde yapılan seçimlere Türkmenler ve Arapların itiraz ettiğini vurguladı. IKYB bölgesinde de Kürt partilerinin seçimlere itirazı oluğunu ifade etti.

İTİRAZLARA KARŞI İBADİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI
AA’nın haberine göre Başbakan İbadi, Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, Kerkük’te Türkmen ve Arap oylarına yönelik şaibe iddialarına değinerek, “Kerkük’teki şüpheli sandıkların açılarak sayımın yeniden yapılması gerekiyor. Bu, çok kolay ve 1 gün dahi sürmeyecek bir mesele.” dedi
Kerkük’teki seçime hile karıştırıldığı iddialarının ispatlanması halinde İbadi, “Oradaki tüm sandıkları yeniden açıp sayacağız. Bunu gerekirse Irak genelinde de yapacağız. Seçim komiserliğini şaibe iddialarını gidermek için acilen göreve çağırıyorum.” İfadelerini kullandı ancak IKBY’deki itirazlar konusuna değinmedi.
Bu konuyla ilgili olarak Türkmeneli Televizyonunun haberine göre, Kürt Değişim Kitlesinden bir açıklama geldi. Kürt Değişim Kitlesi milletvekili Hoşyar Abdullah, Başbakan Haydar el-İbadi’nin Süleymaniye ve Erbil’deki seçim sonuçlarında meydana gelen hilelere göz yumduğunu belirtti. Hoşyar Abdullah, İbadi Hükümetinin Kuzey Irak Kürt halkına karşı tarafsız davranmadığını kaydederek, İbadi’nin Yüksek Seçim Komiserliğine Kerkük’te oyların elle sayılması talimatını verdiğini ancak Süleymaniye ve Erbil’deki hile skandalına göz yumduğunu ifade etti.
İhlallere karşı İbadi’nin herhangi bir tutumu olmadığını söyleyen Abdullah, Kuzey Irak Bölgesi’ndeki tüm kaostan İbadi’nin sorumlu olduğunu bildirerek, durumun daha da kötüye gitmesinden endişe ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİNİN IRAK GENEL SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ
Dış siyasette her ne kadar Türkiye’nin gündeminde şu an için Kudüs daha çok yer alsa da, Irak’ta yapılan seçimlerdeki hile olayları da yakından takip edilmekte. Bu konuyla ilgili olarak Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Türkmeneli TV’ye verdiği röportajda 12 Mayıs’ta Irak’ta düzenlenen seçimleri Türkiye olarak başından beri takip ettiklerini, seçimlerin tüm Irak halkı için hayırlı olmasını dilediklerini söyledi. Özellikle Kerkük’te gerçekleştirilen seçimlerde bir usulsüzlük yaşandığını ve seçimin meşruiyetinin yeniden kazanması için hem Türkmenlerin hem de Arapların endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti. Bu endişenin giderilmesinin yolunun da elektronik olarak yapılmış olan oylama sonuçlarının elle sayılması olduğunu vurguladı. Usulsüzlük yapıldığı düşünülen sandıklardaki oyların tekrar sayılması konusunda Bağdat’taki Türkiye temsilciliği olarak bunu desteklediklerini ve bu konuda çeşitli siyasi çevrelerle konuyu ele aldıklarını ifade eden Yıldız şöyle devam etti: “ Türkmen kardeşlerimizin bu konuda hiçbir şüphesi olmasını istemiyoruz. Türkiye her konuda olduğu gibi Türkmenlerin bu haklı davalarında , haklı taleplerinde yanlarında olmaya devam edecek. Bu konu sadece bizim tarafımızdan, büyükelçilik tarafından değil Dışişleri Bakanı tarafından, Ankara’da Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından da gayet yakından takip ediliyor. Türkiye’de gündem ne kadar yoğun olursa olsun, dünyada gündem ne kadar yoğun olursa olsun Türkiye; Türkmenleri, Kerkük’ü asla unutmaz, bir kenara bırakmaz. “
Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Hasan Yıldız, bu sözleriyle Türkmenlerin Ana Vatan Türkiye’den beklentilerine de cevap vermiş oldu.

Toplumlar kendi iradelerini seçimler yoluyla ortaya koyabilmekte ve geleceklerini bunun üzerine inşa edebilmektedirler. Bu nedenle seçimler demokratik ortamın zeminini oluşturmaktadır. Yapılan son Irak seçimlerinde halkın katılımının düşük olması ( yüzde 44), seçim sonuçlarına yapılan itirazlar, görüş ayrılıklarının derinleşmesi, bölgede yaşanan istikrarsızlık ve güven ortamının oluşturulamaması gibi etkenler bu seçim sonucunun da ülke genelinde istenilen ve beklenilen yararı sağlayamayacağını gösteriyor gibi.. Tabi bunu bekleyip görmek gerekir. Dileğimiz Türkmen kardeşlerimizde dahil tüm Irak halkının meşru iradesine saygı gösterilmesi, seçim sonuçlarının şaibeye yer verilmeden değerlendirilerek güçlü bir yönetimle ülkenin huzura kavuşturulabilmesidir.
Güler Gülmez kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir