KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Irak Başbakanı Abdulmehdi Erbil’i ziyaret etti

Irak Başbakanı Abdulmehdi Erbil’i ziyaret etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
274 0

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, beraberindeki üst düzey heyetle birlikte dün Erbil’i ziyaret etti. Abdulmehdi’yi Erbil Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani karşıladı.

Irak Başbakanı, ABD dahil hiçbir ülkeye karşı düşmanlık beslemediklerini ifade etti.

Abdulmehdi Erbil’deki ziyareti kapsamında IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Abdulmehdi’nin Mesut Barzani ile yaptığı görüşmede Erbil-Bağdat ilişkilerinin yanı sıra bölgedeki gelişmelerin masaya yatırıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, ikili görüşmede ‘barışçıl gösteri düzenleme hakkı, bölgedeki mevcut krizin yansımaları ve yabancı güçlerin ülkedeki varlığının’ ele alındı.

Açıklamada, “Abdulmehdi şu anki tehlikeli krize işaret ederek, bu şartlarda DEAŞ’ın faydalanabileceği boşlukları kapatmak için işbirliği ve koordinasyonun gerekliliğini ifade etti” denildi.

Irak Parlamentosu geçen Pazar ‘yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması’ yasa taslağını oybirliği ile kabul etmiş ve bu konudaki yükümlülüğün hükümette olduğunu bildirmişti. Parlamento kararı ise İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis’in ölümüyle sonuçlanan ABD hava saldırılarının ardından geldi.

Açıklamanın devamında ifadelerine yer verilen Abdulmehdi, “Daha işin başından beri dengeli ilişkiler kurma, eksen ve yaptırımlar politikasına girmeme kararı aldık. Tüm komşu ülkelerle iyi bir işbirliği kurduk. ABD dahil hiçbir ülkeye düşmanlık beslemedik. Ülkemizin egemenlik ve çıkarlarını korumak ve içişlerine karışılmamasını istiyoruz” dedi.

Açıklamada Mesut Barzani’nin, Kürtlerin ‘Irak’ın çıkarlarını, istikrarını, güvenliğini ve egemenliğini koruyan ve ülkeyi gelecekteki risklerden uzak tutan her türlü kararın yanında yer aldığını’ söylediği aktarıldı. Irak’ın barış noktası olması gerektiğini vurgulayan Barzani, ülkenin çatışmalardan uzak tutulması ve içişlerine karışılmaması gerektiğini belirtti.

Abdulmehdi’nin Erbil’deki görüşmelerini yakından takip eden bir hükümet kaynağı, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Kürt yönetiminin iki taraf arasında ihtilaflı gibi görünen ABD’nin çekilmesi veya diğer temel meselelerde anlayışlı bir tavır sergilediğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Abdulmehdi’nin ziyaretinin hedefleriyle ilgili olarak, “İçerde ve bölgesel gelişmelerin ardından Kürt yönetimiyle hassas ortak meselelerde fikir alışverişinde bulunulması bir gereklilikti. Bu ortak meseleler arasında güvenlik, içerdeki gelişmeler, bölgesel kriz ve yansımaları ve parlamentonun yabancı güçlerin çekilmesiyle ilgili aldığı karar geliyor” dedi.

Abdulmehdi ayrıca IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

IKBY’den yapılan açıklamada Abdulmehdi’nin Mesrur Barzani ile yaptığı toplantının detaylarına yer verildi.

Açıklamaya göre, Abdulmehdi ve Barzani arasında yapılan görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Irak ve bölgedeki son gelişmeleri ele alındı.

Abdulmehdi, görüşme sırasında, IKBY ile Merkezi Hükümet arasındaki sorunların çözülmesi için iyi bir zeminin yanı sıra sorunlara çözüm bulunmasının tüm Iraklıların çıkarına olduğunu ifade etti.

IKBY Başbakanı Barzani de Erbil-Bağdat arasında imzalanan anlaşmaların uygulanmasıyla bütün sorunların çözüme kavuşması gerektiğini vurgulayarak söz konusu sorunların çözümü hususunda ciddi ve güçlü bir karara ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, “Adil Abdulmehdi’nin ziyareti, tarafların ele alması gereken dosyalar hususunda iki taraf için de uygun bir zamanda uygun bir ziyaret oldu. İki taraf Erbil-Bağdat ilişkilerini çeşitli yönleriyle görüştü. Bütçeyle ilgili görüşmelerde iyi adımlar atıldı. Zira ister şu anki ister gelecekte kurulacak hükümetin bütçeye ilişkin yükümlüklerine bağlı kalmasının önemine vurgu yapıldı” dedi.

“Uluslararası Koalisyon’a halen ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz”

Adil, Irak Parlamentosu’nun yabancı güçlerle ilgili kararı hakkında ne düşündüğü sorusuna, “Bu konuyla ilgili bizim bir pozisyonumuz var. Biz, Parlamento’nun duygusal ve hızlı bir karar aldığını düşünüyoruz. Bu da açıkça ortaya çıktı. IKBY olarak bu türden kararların vakte ihtiyaç duyduğu görüşündeyiz. Ayrıca Uluslararası Koalisyon’a halen ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Zira DEAŞ tehlikesi halen devam ediyor” diye yanıt verdi.

Adil, Irak’ta yeni başbakan seçimiyle ilgili IKBY’nin pozisyonu hakkında şunları söyledi;

“Şu anki Başbakan, birikenleri miras alması nedeniyle yaşananlardan sorumlu değil. Bunların neden biriktiği de bilinen bir mesele. Bunların en başında da anayasaya bağlı kalmamak geliyor. Bu konudaki bakış açımız, bir sonraki başbakanın herkes tarafından kabul görmesi ve bir daha aynı hatalar tekrarlanmaması için de anayasaya bağlı kalması gerekiyor.”
Hamza Mustafa Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir