Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

Irak, ABD ve İran’a heyet gönderecek

Gündem 22 Mayıs 2019
22

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ve İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye yakında heyet göndereceğini söyledi.

Abdulmehdi, düzenlediği haftalık basın toplantısında ABD ve İran arasındaki krize çözüm için iki ülkeye heyet göndereceklerini ifade ederken, bölgedeki krizi çözme konusunda Avrupa ile aynı adımları attıklarını vurguladı. ABD ve İranlı yetkililerin, kendilerine savaşa girmek istemediklerine dair güvence verdiklerini de belirten Abdulmehdi, önümüzdeki saatlerde, Washington ve Tahran arasındaki gerginliğin azaltılmasına yönelik bir heyetin iki ülkeye gönderileceğini açıkladı.

Abdulmehdi, Irak’ın Washington ve Tahran arasında mesajların aktarılmasındaki rolünün, iki taraf arasındaki krizi etkisiz hale getirmeye çalışmak olduğunu belirterek, “Bu Irak ve halkını, tehlikeli bir savaştan koruma konusunda yapmış olduğumuz bir savunmamızdır” dedi.

Bir gazetecinin ‘İran’ın Hürmüz Boğaz’ını kapatma tehdidine’ yanıt olarak da, “Irak, stratejik alternatifler geliştiriyor. Ülkemiz ABD ve İran arasındaki kasırganın tam ortasında duruyor” dedi.

Irak Başbakanı, iki ülke arasındaki ortak meseleleri tartışmak ve bölgedeki gerilimleri hafifletmek için işbirliği ve ortak çalışmaları görüşmek üzere Çarşamba günü Kuveyt’i ziyaret edeceğini de söyledi.

Yorumlar