KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İnsansız Hava Araçları (İHA)

İnsansız Hava Araçları (İHA)

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
397 0

30 Haziran gecesi Rus kuvvetleri kontrolündeki Hmeymim üssüne İHA saldırısı geçekleşmiş ve bu saldırı Drone sistemi ile tespit edilip imha edilmiştir. Drone tespit ve imha sistemleri yakın zamanda dünya teknolojisine adapte olan İHA çeşitli terör grupları tarafından illegal amaçlarla kullanılmasını sonucunda geliştirilen bir teknolojidir. Günümüzde İHA posta teslimatından market alışverişi, hava alanı güvenliği, kuş gözlemciliği, sınır güvenliği, sipariş teslimatına kadar her ortamda kullanılmaya başlayan bu teknolojidir. Terör örgütü PKK ‘nın da çeşitli dönemler bomba yükleyip saldırı düzenlemeye çalıştığı basına yansıyan bilgiler içerisinde olsa da ülkemizde güvenlik personelimiz ve güvenlik teknoloji üzerine çalışan personelin bu konu üzerindeki çalışmaları yıllar önce başlamış ve bu risk yıllar öncesinden değerlendirilerek gerekli teknoloji geliştirilmiştir. Tricopter, quadcopter, hexacopter ve octocopter gibi kanat sayısına göre modelleri olan bu İHA’lar radyo kontrollü olarak 300 metreden 2 km’ye kadar çeşitli mesafelerde hizmet vermektedir. Dikey ve yatay, sabit, takip gibi hizmet edebilme kabiliyetine sahip yeni teknolojik İHA’lar gelişmeye devam edecektir.
Optik, kızılötesi, akustik, Elektronik destek sistemi, radar gibi teknolojiler ve tespit sistemleri kullanılan İHA’lar gelişen algoritmalar ve yazılım teknolojisi ilede günden güne otonom özelliklerini kuvvetlendirmektedirler.
Ülkemizde de bu tekliler gerek imha edici gerek bulup tespit edici veya müdahalem edici özelliklerde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretilmektedir. Gerek Vurucu Döner Kanatlı (VİHA), İHA gerek Sabit Kanatlı Vurucu (SİHA) İHA teknolojisin de ülkemizin kurumları canla başla çalışmaktadır. Aselsan’ın İhtar, STM’nin Kargu – Togan-Alpagu, gibi teknolojiler geliştirilirken özel sektörde de bu konuda yatırımlar ve ürün geliştirmesi devam etmektedir.
Ömer GÖK / Kafkassam
Kaynakça

https://politexpert.net/111974-rossiiskie-voennye-unichtozhili-neopoznannye-drony-u-aviabazy-khmeimim-v-sirii
https://ng.uavp.ch/FrontPage
https://diydrones.com/

German multicopter makes first manned flight.


https://ntrs.nasa.gov/search.jsp?R=20020051099&hterms=81280&qs=N%3D0%26Ntk%3DAll%26Ntt%3D81280%26Ntx%3Dmode%2520matchallpartial%26Nm%3D17%7CCollection%7CNACA%7C%7C123%7CCollection%7CNASA%2520STI
http://www.blighter.com/products/auds-anti-uav-defence-system.html
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/cozumlerimiz/hava-ve-fuze-savunma-sistemleri/hava-ve-f%C3%BCze-savunma-sistemleri/ihtar
https://www.stm.com.tr/tr/urunler/togan
https://www.ntv.com.tr/turkiye/agrida-bombali-pkk-droneu-dusuruldu,-IlyuDpb7kWdncWP6tVjDw
http://www.thedrive.com/aerial/11505/the-7-most-significant-anti-drone-weapons

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir