Hulisi Akar Gürcistan’da

İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

İnguş protestocular Yunus-Bek Yevkurov’un istifasını istedi

Gündem 26 Mart 2019
84

İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov ile Çeçenya Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, son görüşmelerinde yaptıkları anlaşma doğrultusunda İnguşetya’nın Sunjen bölgesi ile Çeçenya’nın Nadtereçensk bölgelerinin karşılıklı değişimine iki ülke adına karar vermiştiler.

Alınan bu karar dolayısıyla İnguş halkı tarafından ağır bir şekilde protesto edilen Yevkurov’un istifası isteniyor. Bazı halk temsilcilerine göre alınan bu karar Kremlin’in baskısı ile gerçekleşti ve Yevkurov’un kendi şahsi çıkarları doğrultusunda anlaşmayı imzaladığı iddia ediliyor.

Ayrıca yapılan anlaşmanın bir parçası olarak İnguşetya-Çeçenya sınırında bulunan kontrol noktalarının yıkımına başlanmıştı.

Kararın alınamsından bu yana altı ay geçmesine rağmen karardan geri adım atılmayınca İnguşetyada gösteriler hız kazanmaya başladı. İnguşetya’da toplanan göstericiler Çeçenya ile İnguşetya yönetimi arasında varılan tartışmalı sınır anlaşmasını protesto ederek yine Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov’un istifasını istedi.

Eylül ayında Kadirov ve Yevkurov yönetimi arasında varılan mutabakata göre İnguşetya’nın bir bölümü komşu Çeçenya’ya bırakılıyordu. Varılan mutabakatın kamuoyuna açıklanmasının ardından İnguş protestocular pek çok kez kararı protesto etmek için Magas’ta toplanmışlardı.

İnguşetya Anayasa Mahkemesi ise Ekim ayında vermiş olduğu kararla iki lider arasında varılan mutabakatın yasadığı olduğunu, çünkü ilgili anlaşmanın İnguşetya’nın mevcut sınırlarını değiştirdiğini söylemişti.

Bu sefer yine Magas’ta toplanan kalabalık Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov’un istifasını istedi.

92 yılında Osetler ile yaşanan çatışmaların ardından 600’e yakın insan hayatını kaybetmiş, İnguşlar Prigorodny bölgesini Kuzey Osetya’ya terk etmek zorunda kalmışlardı. Hatırası henüz taze olan böylesi bir olayın ardından bir başka komşu cumhuriyete bir başka toprak parçasının devri konusunda İnguşlar çok hassas.

Yunus-Bek Yevkurov ise Kadirov ile yapmış olduğu mutabakat ile İnguşların talepleri arasında sıkışmış durumda.
ajanskafkas.com

Yorumlar