KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiltere’nin bir numaralı ekonomi patronu lordlar lordu Charles Bowman neden Türkiye’ye geldi?

İngiltere’nin bir numaralı ekonomi patronu lordlar lordu Charles Bowman neden Türkiye’ye geldi?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 4 dk okuma süresi
702 0

Oynak kur uygulaması Türkiye’de ciddi bir döviz artışına neden oldu. Enflasyonun uzun yıllardan sonra yeniden iki haneli rakamlara tırmanması, hayat pahalılığına yol açtığı gibi Konkordato açıklayan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Konkordato, batık şirketlerin alacaklılara borcunun ödenmesi için var olan bir sistem.

Maalesef şimdilik ekonomik durum pek iç açıcı görünmüyor. Türkiye ekonomisi krizle boğuşurken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ın, Türkiye için uzun vadeli yabancı para cinsi banka mevduatları ülke tavanı notunu B1’den B2’ye indirmesi, kötü şaka gibi. Dahada kötüsü Moody’s not indirimine gerekçe olarak “Türkiye’de hükümetin yabancı para cinsi mevduatlardan para çekilmesine müdahale etme ihtimalini ” gösterdi ve hesaplara müdaheleyi risk olarak değerlendirdi. Oysa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “bankalardaki döviz hesaplarına el koyma” ya da “bahse konu hesapları belli bir kur üzerinden Türk Lirası’na dönüştürme” gibi bir düşüncelerinin olmadığını açıklamıştı.

Ankara Londra ve Pekin “Bir Kuşak Bir Yol-One Belt One Road-OBOR” projesi çerçevesinde iktisadi müttefikliği pekiştirdi gibi. İngiliz aklının bu projeye yüklediği misyon bilinenden çok farklı. 2016’da başbakanlık koltuğuna oturduğunda Pekin’e ilk resmi ziyarette bulunan Theresa May’in Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e “Kurduğumuz, küresel stratejik ortaklığı daha ileriye taşımak istiyoruz” sözlerini bu açıdan değerlendirilmesi gerekiyor. Türkiye içinde benzer niyetleri olduğu kesin.

Geçtiğimiz yıl altın rezervini yükseltmeye başlayan Merkez Bankası alımlarını hızlandırmış, Banka, son 2.5 ayda piyasadan doğrudan 100 ton altın almış ayrıca İngiltere’de muhafaza edilen yaklaşık 60 ton altınını da Türkiye’ye getirmişti.

Tüm bunlara rağmen İngilizler Türk ekonomisinin suni teneffüse ihtiyacı olduğunu düşünüyorlar ki; kraliçe Birleşik Krallık finans dünyası tepe ismi Charles Bowman’ı olup biteni yerinde gözlemlemesi için Türkiye’ye gönderdi.

Lord Mayor” unvanını taşıyan Bowman, yüzyıllar öncesine dayanan bir makamın 690. sahibi olarak Londra’nın “Square Mile” olarak adlandırılan finans bölgesinin lideri.Charles Bowman; Lord Mayor of London” (Londra Lord Başkanı) unvanı ile anılan, Londra merkezli iş, yatırım ve finans dünyasına yön veren odalardan sorumlu ve konumu itibariyle doğrudan Kraliyet ailesine karşı sorumlu. Asırlardır devam eden bir gelenekle en üst düzey seçilmiş sivil bürokrat olma özelliğine sahip ve Kraliyet adına ticari ilişkilerden sorumlu Bowman, 690’ıncı “Lord Mayor of London”.

Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 2 milyon 300 kişiye istihdam sağlayan finans sektörünün temsilcisi Bowman; Londra’nın 250’den fazla bankaya ev sahipliği yaptığını, Londra’nın Avrupa’nın ve dünyanın mücevheri niteliğinde olduğunu belirtiyor. Bowman ve beraberindeki iş heyeti Türkiye’de sermaye piyasaları, finans teknolojisi ve hukuku hizmetleri alanlarında temaslar gerçekleştirecek. Uzun sözün kısası Kraliçe can çekişen Türk ekonomisine hayat öpücüğü vermek istiyor. İnanın kendimi bir an çok kötü hissettim, eğer durumumuz bu denli vahimse vay halimize!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir