KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiliz donanmasının Karadeniz’de ne işi var

İngiliz donanmasının Karadeniz’de ne işi var

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
361 0

Ukrayna Rusya krizi hergeçen gün daha da büyüyor ve Uluslararası sorun haline geliyor. Tbmm başkanı Mustafa Şentop Montrö anlaşmasını tartışmaya açıp tüm gelişmeler Türkiye’nin aleyhine sonuçlanmaya başlayınca Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri bakanı olduğunu hatırlattı.
Times gazetesi, İngiliz Donanması’nın Ukrayna ile dayanışma göstergesi olarak mayıs ayında Karadeniz’e iki savaş gemisini göndereceğini yazdı. Türkiye tarafından Montrönün doku uygulanmasına rağmen bu gelişmeler oluyor ve Türkiye birden Ukrayna krizinin odağında yer alıyor ve en büyük zarara uğruyor. Durum böyle ilken ya Montrö Şentopun dediği gibi devredışı kalsa neler olurdu. İngiliz gemilerinin Karadeniz’e kaydırılması Ukrayna’nın doğusunda gerilimin arttığı bir döneme denk gelecek.
İngiliz Times gazetesi, Kraliyet Donanması’ndaki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Ukrayna ve NATO’daki müttefikleri ile dayanışma içerisinde olduğunun işareti olarak, İngiltere’nin, iki savaş gemisini Karadeniz’e göndereceği belirtildi.

İngiliz gemilerin söz konusu yer değiştirmesi, Ukrayna’nın doğusunda gerilimin son yıllarda görülmemiş derecede yükselmesini izliyor.

Times’ın haberinde ayrıca, uçak gemisi Queen Elizabeth’te yer alan F-35 jetleri ile Merlin helikopterlerinin gerekmesi hâlinde Karadeniz’e gönderilen gemilere havadan destek vereceği kaydedildi.

Queen Elizabeth uçak gemisinin kendisininse Akdeniz’de kalmaya devam edeceği belirtildi.

Ukrayna’nın doğusunda gerilimin bir defa daha yükselmesi ve NATO ülkelerinin bazı gemilerini Karadeniz’e yönlendirmesi nedeniyle Rusya da Kırım dahil sınırlarını korumak adına Hszar denizinde bulunan bazı güçlerini bölgeye kaydırmış durumda. Türkiye soğuk savaşın bittiğini ve artık hem NATO’nun ve hem de Rusya’nın bunu bilmesi ve Türkiye’ye ona göre davranması gerektiğini artık açık bir şekilde ortaya koymalıdır. Türkiye hem tarafsız ve hem de aynı zamanda iki taraf ile de görüşebilen durumunu daha açık bir şekilde ortaya koymslıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir