KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin, Petrol ve Doğalgaz İçin Kararlı

Çin, Petrol ve Doğalgaz İçin Kararlı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
286 0
ebru

Daha önce gelen açıklamaya göre, Güney Çin Denizindeki tüm petrol ve doğalgaz üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Çin’in kararlılığı sürüyor.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Güney Çin Denizinde petrol ve doğalgaz rezervlerine yakın konumda bulunan Vietnam, Filipinler, Malezya, Bruney ve Tayvan’a mesaj göndermişti.
Lu Kang yaptığı açıklama da; “Tüm ilgili tarafları Çin’in egemenliğine ve yasal haklarına ciddiyetle saygı duymaya ve ikili ilişkilere ya da bölge barışına ve istikrarına zarar verecek eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” demişti.
Lan Do ve Phong Lan Dai gaz sahaları hem Çin hem de Vietnam’ın stratejik bölgelerinde yer alıyor ve bu durum iki ülke arasında yüzyıllardır tartışmaya sebep oluyor. Güney Çin Denizi üzerinde Brunei, Çin, Malezya, Tayvan, Filipinler ve Vietnam’ın hak iddiaları bulunuyor. Ancak Çin, bölgenin yüzde 90’ı üzerinde hak iddia ediyor.
Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin ve Vietnam arasında uzun yıllardır devam eden bu sorun karşısında endişeli olduklarını, denizcilik anlaşmazlıklarını barışçıl bir yolla çözmeleri gerektiğine inandıklarını ve bu durumu ciddi bir şekilde sorguladıklarını dile getirdiler. Çin geçtiğimiz haftalarda, yabancı olan petrol ve gaz şirketleriyle sağlam bir temele sahip olmasını istediği ekonomik faaliyetler için saldırgan davranışlarda bulundu. Vietnam’ın başka ülkelerle uluslararası ortak çalışmalarını protesto ederek baskı yapmaya başladı. Çin’in bu davranışları bölgedeki barışı ve aynı zaman da güvenliği de tehlikeye atıyor.
Çin’in bu tutumunu gören ABD ise bu duruma kesinlikle karşı çıkıyor ve Hint-Pasifik bölgesinde petrol ve doğalgaz üretimini sağlama konusunda kesin bir dille kararlı olduğunu belirtiyor.
https://tr.sputniknews.com/asya/201805181033499258-cin-disisleri-petrol-dogalgaz/
https://www.state.gov/china-escalates-coercion-against-vietnams-longstanding-oil-and-gas-activity-in-the-south-china-sea/
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi
Kafkassam Stajyeri Ebru ÇELİK

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir