KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İki ülke, iki patlama

İki ülke, iki patlama

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
219 0
elnur paşa

Lübnan’ın başkenti Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama sonrasında olayın ardında duran aktörler, içeride siyasi çekişmeler ve dışarıda düşman aramalarda tartışma konusu oldu. Çok sayıda can kaybının ve yaralıların olması, görüntülerden de gördüğümüz gibi olayın boyutunu önümüze sermektedir. Olayın bir facia mı yoksa terör olayı mı olduğu konusunda henüz karar verilmeden gözler İsrail’e yöneldi. İsrail tarafı patlamayla bir ilişkisi olmadığını açıkladı. Diğer taraftan da iç siyasette olan karmaşıklığı alevlendirmek için yapılan eylem olduğunu söyleyenler de oldu. Ortada bir sürü cevaplandırılması zor olan sorular kafaları kurcalamaktadır. Acaba 2 bin ton amonyum nitrat yıllardır bir limanda neden saklandı veya bu tarihin bilgisi ne kadar doğru, bu bilgiler kimlerde vardı? Olayın gerçek yüzünün ortaya çıkması zaman alacağı veya hiç açıklığa kavuşmayacağı öngörüleri olsa da kesin olan bir şey var: Lübnan bu patlamanın politik, ekonomik, sosyal alanlarda ortaya çıkaracağı travmaları uzun süre yaşayacaktır.

Yıllardır terörle savaşan Türkiye, bu gibi patlamaların acısını çekmiştir. Ayrıca terör örgütü PKK’nın Anadolu’daki sivil halka yönelik bombalı saldırılarının ana malzemesinin amonyum nitrat olması kimseye sır değildir.

Bu acı olayın yaralarının kapanması uzun zaman alacaktır. Beyrut Limanı’nda patlama olayına dokunmuşken 7 Ağustos 1982 yılında, yani tarihte bugün yaşanan bir olayı da unutmamak lazım.

7 Ağustos 1982 tarihinde Ankara Esenboğa Havaalanı’nda bir terör olayı yaşanmıştır. Ermeni terör örgütü ASALA tarafından planlanan ve hayata geçirilen bu bombalı saldırı Türkiye’yi çok derinden sarsmıştı. Yurt dışındaki diplomatik misyonlarımıza yönelik saldırılara doymayan ASALA, bu defa terörü bizzat Türkiye’de hayata geçirmeye karar vermişti. Esenboğa saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmiş 72 kişi ise yaralanmıştır. Vatandaşlarımızla beraber emniyet görevlilerimiz de saldırı sırasında terörün kurbanı olmuştur. Patlama sırasında silahlarını çıkarıp çatışmaya giren Ermeni asıllı ASALA terör örgütünün iki militanı olan Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan, Türkiye’de ilk ölümlü eylemi gerçekleştirerek sonraki nesil terör örgütünün mensuplarına adeta bir yol açmışlardır. Çatışma sonucunda Zohrab Sarkisyan öldürülmüş, diğer çıyan Levon Ekmekçiyan ise yaralı olarak ele geçirilmiştir. Saldırıyı ASALA üstlenmiş ve sonrasında da terör saldırılarını devam ettireceklerini açıklayan bir bildiri bile yayımlamıştır.

Ele geçirilen terörist Ekmekçiyan, ölü sayısının az olduğunu bağırmaktan bile çekinmemiştir. Türk milleti adına idam cezasına çarptırılan bu terörist, 1983 yılında idam edildi. Ölümünün ardından yasa boğulan Ermeniler kanla ve kinle beslenmiş bir terör örgütünün mensubunu idam ettiği için Türkiye’ye daha da kinlenmişti. Hatta teröristin ölümünün ardından şiirler yazıp, destanlar dizmişlerdi.

Evet, Türkiye’de ilk ölüm eylemini gerçekleştiren Levon Ekmekçiyan’ın nerenin vatandaşı olduğunu bilmek ister misiniz? Son patlamanın yaşandığı ve bunun sonucu yüzlerce insanın öldüğü ve yaralandığı yer olan Lübnan vatandaşı.

7 Ağustos 1982 yılında Türkiye’de yaşanan terör saldırısında Esenboğa Havaalanı’nda hayatlarını kaybeden insanlarımızı rahmetle anıyorum!
Dr. Elnur Paşa

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir