KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İgor Korotçenko, Türk ordusunun Afrin operasyonu başarılı ve profesyonel

İgor Korotçenko, Türk ordusunun Afrin operasyonu başarılı ve profesyonel

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
390 0

Rus Ulusal Savunma dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, Türk ordusunun Afrin operasyonunu başarılı ve profesyonel şekilde gerçekleştirdiğni vurguladı.

Misra.ru haber sitesine konuşan ünlü Rus askeri uzman şu ifadeleri kullandı: “Türk ordusu tecrübe ve askeri potansiyel bakımından NATO’nun en iyi ordusu. Türkiye yıllardır kendisi için tehdit olarak gördüğü güçlere karşı savaşıyor. Teknoloji, askeri istihbarat bilgiler ve hedefin vurulması açısından Türk ordusu yüksek askeri teknoloji ve donanıma sahip. Dikkat ederseniz, Afrin operasyonunda Türkiye’nin askeri kayıbı çok az. Dolayısıyla Afrin operasyonu başarılı şekilde gerçekleştiriliyor. Operasyonda Türk ordusunun başarı sağladığını söyleyebiliriz. Üstelik profesyonel şekilde.

TÜRK ORDUSU SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN OPERASYONU PROFESYONEL ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYOR

Burada önemle şunun altını çizmek istiyorum: Türk ordusu bölgede sivillerin zarar görmemesi için Afrin operasyonunu profesyonel şekilde gerçekleştiriyor. Bu çok önemli. Ankara bu konuda dikkatli adım atıyor.”

KÜRTLER ABD’Yİ TERCİH ETTİ, ABD İSE GÜVENİLİR MÜTTEFİK DEĞİL

Korotçenko sözlerine şöyle devam etti: “Rusya olarak biz bölgede yaşanan gerçekler üzerinden hareket ederiz. ABD, YPG’e (terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı) silah sevkiyatı yaparken, Türkiye bunu kendi ulusal güvenliği için tehdit olarak görmeye başladı. Geçtimiğiz günlerde Türk üst düzey askeri ve istihbarat yetkilileri Moskova’da Rus mevkidaşlarıyla görüşme yaparak operasyon öncesi bilgilendirmede bulundu. Yalnız şuna dikkatinizi çekmek isterdim ki, Kürt tarafı siyasi görüşmeler ve siyasi yollar arayışı yerine ABD ile işbirliğini tercih etti. Fakat Türkiye operasyonu başlatınca, Kürtler ABD’den beklediği desteği alamadı. Dolayısıyla ABD fiiliyatta Kürtleri zor durumda bıraktı. Ve ABD güvenilir müttefik değil.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir