KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İdlip meselesi Hatay meselesidir

İdlip meselesi Hatay meselesidir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
221 0

Türkiye şehitlerine ağlarken tutturulan bir söz var İdlip te Suriye’de ne işimiz var diye. Bırakın İdlibi Şam’da işimiz olmaz ise o zaman Hatayı unutun. Esad rejiminin, İdlib’de Türk askerlerine düzenlediği saldırıda 34 Mehmetçiğimiz şehit düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri, saldırının ardından rejim hedeflerini ateş altına aldı. Rejim unsurlarına ağır kayıplar verdirilmesi, bir çok batı medyası gibi Rus medyasını da rahatsız etti.

Rusya medya kuruluşu Sputnik, 80 yıl önce Atatürk’ün büyük gayretleri ile Türkiye topraklarına katılan Hatay üzerinden provokasyona soyundu. Eş zamanlı olarak ta Türkiye’de bir kampanya başlatıldı. Aydınlardan ‘Suriye’de savaşa hayır’ bildirisi adı altında yayınlanan bildiriye Rusya ile geçmişte fikir beraberliği yapan bir çok şahsın olması sputnikin organizasyonu ile birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkan manzara bildik manzara olmaktan çıkmaktadır.

80 YIL ÖNCE…
“Çalınan İl: Suriye’nin Bir Köşesi, 80 Yıl Önce Neden Fransa Tarafından Türkiye’ye Verildi?” başlıklı haberde, Hatay’ın yeniden Suriye toprağı olması gerektiği yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldı.
Böyle bir twet ile yayın yapan supıtnık haber ajansı Rusya’nıın Suriye’de ne işi var sorusunu akla getirmektedir. Rusya bir taraftan Suriye’de Esat güçleri bileşenleri içerisinde etkin bir şekilde güç gösterisine kalkışan İrani unsurların yaptığı provakasyonlarla uğraşırken diğer taraftan da uluslararası dengelere Suriye’de varlığının hukuki dayanaklarını izahta zorlanmaktadır. Hatay meselesini gündeme getirterek dikkatleri bu noktaya çekmeye çalışırken Türkiye’deki Marksist ve eski komünistleri de harekete geçirdiği gözden kaçmamaktadır. Rusya Esat güçleri bileşenlerinin içinde oldukça etkin olan İran tarafından bölgeye getirilen şii militanların gerçekleştirdiği provakasyonlar ile mücadele edip Suriye’de varlık sebebini legal zemine oturması gerekirken Hatayı gündeme getirirken neyi amaçladığını kendisi bile bilememektedir.
TÜRKİYE’DEKİ HESAPLARINA SPAM
Sputnik’in paylaştığı haber, sosyal medyada Türk kullanıcıların büyük tepkisiyle karşılandı.

Bazı Twitter kullanıcıları, Sputnik’in Türkçe yayın yapan hesabını spamlamaya başladı. Aynı zamanda Türk hackerlar, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait siteyi hackledi; İstiklal Marşı paylaştı. İdlip’teki savaş sanal alemde devam etmektedir.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir