KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. İbrahim Maraş: TÜRKİYE’DE TARİH ANLAYIŞLARI

İbrahim Maraş: TÜRKİYE’DE TARİH ANLAYIŞLARI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
243 0

Tunç Soyer’in dediklerinde şaşılacak bir şey yok. Türkiye’de solun ve siyasal İslamcılarla tarikatçıların tarih anlayışları, tarihe bakışları terstir, sakattır. İkisinin de ortak yönü milli olana, Türk’e düşman olmalarıdır. Kemal Tahir, Osmanlıya düz baktığı için dışlanmadı mı? Sol kesim hayali bir evrende kuracaklarına ve sözde barış içinde yaşayacaklarına inandıkları enternasyonel zihniyetleri adına; siyasal İslamcılar ve tarikatçılar da yine tarihte gerçekleşmemiş ve asla gerçekleşmeyecek hayali ümmetçilik adına tarihe kör ve sakat bakıyorlar.
Ama durum tam tersi. Sol kesim II. Abdülhamit’ten ve Osmanlı’dan, tanımadan, ideolojik bir ahmaklıkla nefret ediyor. Siyasal İslamcı ve tarikatçı kesim de, bütün yanlışlarına ve modernleşme yanlısı olmasına rağmen, onu adeta kendi bağnazlıklarının sembolü haline getiriyorlar.
Sol kesim hayali bir evrende kuracaklarına ve sözde barış içinde yaşayacaklarına inandıkları enternasyonel zihniyetleri adına; siyasal İslamcılar ve tarikatçılar da yine tarihte gerçekleşmemiş ve asla gerçekleşmeyecek hayali ümmetçilik adına tarihe kör ve sakat bakıyorlar.
Milliyetçi muhafazakarların önemli bir kısmı ise, tarihi bir iman konusu gördükleri için ne Osmanlı’ya ne de Cumhuriyet’e dokundurtmuyorlar. Milli ve Türk’ten, Cumhuriyet’ten yana olmada elbette tamamen haklılar, ancak tarihi kutsamada, eleştirel yaklaşmamada yanlış yapıyorlar.
İbrahim Maraş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir