KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İbrahim Maraş: FONLAMA, ŞAHSİYET VE MİLLİ KİMLİK

İbrahim Maraş: FONLAMA, ŞAHSİYET VE MİLLİ KİMLİK

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
307 0

Her türlü fonlama, fonlayanın çizgisinde gitmeyi, kimlik, şahsiyet ve ahlâk kaybını gerektirir. İç fonlama da dış fonlama da aynıdır. Birtakım burslar ve fonlanan kitaplar bile öyledir. Ülkemizde kültür ve eğitim alanı, son zamanlar da İlahiyatlar da dahil, maalesef fonlanan zihinlerin kontrolü altındadır.
Fonlamanın en masumu bile beyin göçünden istifade etmeyi amaçlar. Burada elbette bilime katkı da sağlanır, ancak o bilimin esas faydası, haklı olarak fonlayana olur. Birisini bursla fonlayarak ülkeniz hakkında her türlü konuda en sağlam bilgileri alabilirsiniz. En yaygın ve açık fonlama türü budur. Devletlerin resmi olarak aldığı fonlar tam olarak buna girmese de, bazen bu konuda da fonlayanın borusunu çalmak gerektiği durumlar vardır. Bazı devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler de fonlanmaktadır.
Ülkemizde hiçbir ideolojik yapılanma, yabancı fonlardan uzak durmamıştır. Siyasal İslamcılar ve sağ kesim, öteden beri ya doğrudan ABD’den veya onun uydusu olan Arap ülkeleri üzerinden fonlanmıştır. Sol kesim ise, ilginçtir, çoğunlukla ABD veya onun uydularından, daha az da AB, Rusya ve Çin tarafından fonlanmıştır. Solun fonlama yelpazesi, tam bir yelpaze gibi, çok geniştir.
Fonlanmaktan uzak kişiler olmamış mıdır? Elbette istisnai birtakım insanlar veya önceleri fonlayanın borusunu çalarken tamamen milli çizgiye gelenler olmuştur.
Türkiye’nin yurt dışında fonladığı vakıf, dernek, radyo, TV vb. olmamış mıdır? Elbette vardır. Ama maalesef, ehlinin de bildiği gibi, son 15 yılda bunlar tamamen ortadan kaldırılmış ve yerine yenileri de ikame edilmemiştir.
Fonlanan maşalardan kurtulmanın yolu, ilk olarak adalete ve liyakate dayalı bir yönetim ve ilme, teknolojiye yatırım yapmaktan geçmektedir. İkinci olarak; tarih şuurunu ve milli kimliği kuvvetlendirmek, değer sahibi, ahlâklı, şahsiyetli insanlar yetiştirmek lazımdır. Tek başına dindarlık, ne milli kimliği ve vatanseverliği ne de ahlâkı getirebilir. Türkiye’de solun ve siyasal İslamcıların sınırsız fonlanabilmesinin ve kozmopolit olmalarının sebebi budur.
İbrahim Maraş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir