KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. İbad Hüseynov, Rusya ile Türkiye arasında diyaloğun sağlanması için aracılık öneriyor

İbad Hüseynov, Rusya ile Türkiye arasında diyaloğun sağlanması için aracılık öneriyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
532 0

İbad Hüseynov, Rusya ile Türkiye arasında diyaloğun sağlanması için aracılık öneriyor
ibathüseyinov
Azerbaycan’ın efsane istihbaratçı, Azerbaycan Bayrağı madalyasının sahibi, İbad Hüseynov 14 Haziran tarihinde Moskova’da “Azerbaycan-Slav gençler derneğinin”, “Addım” toplumsal gençler harekatının ve “Kafkasya Tarih Araştırmaları Merkezi”nin girşimi ve organizasyonu ile düzenlenen etkinliğe katıldı.
Etkinlikğe Azerbaycan ve Rusya diplomatların yanı sıra, bir çok sanatçı, her iki toplumun önde gelenleri ve Azerbaycan kökenli gençler yer aldı.

Program, İbad Hüseynov’un mücadele yolunu konu edinen belgesel filmin sergilenmesi ile başladı. Daha sonra Rusya Devlet Dumasının (parlamento) üyesi Maksim Şingarkin konuşma yaparak, Azerbaycan ve Rus halklarının asırlardan süre gelen dostluğundan ve karşılıklı ilişkilerinin tüm alanlarda geliştirilmesinin gerekliliğinden bahs etti. Şingarkin, Haydar Aliyev’in SSCB tarihinde ve bağımsız Azerbaycan devletinin kurulmasında eşsiz hizmetlerine değindi. O, ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişmesi yolunda gerçekleşdirilen söz konusu program için Moskova’dakı Azerbaycan diasporuna ve bizzat İbad Hüseynov’a teşekkür etti.

Ermenistan – Azerbaycan savaşı, Ermeni terorizmi konusunda konuşma yapan tarih ve hukuk bilimleri uzmanı Oleg Kuznetsov, terorizme karşı mücadeledeye İbad Hüseynov’un yaptığı katkılardan bahs etti. O.Kuznetsova göre, İbad Hüseynov’un savaş yolu ve günümüzdeki faaliyeti kamuoyu, tarafından büyük ilgi odağı olmakla, herkese örnek ola bilir. Etkinlikte, ayrıca Kafkasya Tarih Araştırmaları Merkezi’nin başkanı, Azerbaycan Bilimler Akademisi, Hukuk ve İnsan Hakları Enstitüsü’nün baş araştırmaçısı Rizvan Hüseynov, Ermeni milliyetçiliğine karşı mücadelede İbad Hüseynov’un rolünden bahs etti.

İbad Hüseynov, son zamanlar gerilimlerin yaşandığı Rus – Türk ilişkileri ve iki ülke arasındakı mevcut durumdan bahs ederek konuşmasında aşağıdakı ifadelere yer verdi: “Rusya’yla Türkiye arasında esen soğuk rüzgarlara rağmen, bu ülkelerin halkları eski hoşgörünün geri dönmesini istiyor. İki büyük ülke arasındakı işbirliğinin, tüm alanları kapsamakla, eskisinden daha da güçlü temeller dayanarak yeniden yapılandırılacağı kuşkusuztur. Her kesin bildiği üzere, Azeribaycan Türkiye’nin strateji ortağıdır. Bizim halklarımız aynı etnik ve manevi köklere sahipler. Aynı zamanda, kuzey komşumuz olan büyük Rusya devleti halkımızın tarihi ve medeni hayatında hiç bir zaman silinmeyecek izler bırakmış. Ben Azerbaycan vatandandaşı olarak, Rusya ve Türkiye arasındakı anlaşılmazlıkların kısa sürede çözümlenmesini çok isterdim. Bunun böyle olacağına zerre kadar da olsun şübhem yok. Rusya ile Türkiye arasında son dönemler yaşanan kriz, iki ülke arasındakı, işbirliğinin Avrasya politikasına ciddi bir etkene dönüşeceğinden korkan Batı’nın bazı siyasi çevrelerinin çıkarına uygun olduğu görülmektedir. 14 Nisan 2016’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geleneksel yıllık vatandaşların sorularını canlı bağlantıda yanıtladığı zaman, aşağıdakı ifadelere yer vermiştir: “Biz Türkiyeni dost ülke, Türk halkını ise kendimize dost olarak biliyoruz.” Bu ifadeler Rusya ile Türkiye arasında yaranan krizin yalnız siyasi boyut sergiliyor. Bunun iki halk arasında var olan yakın ilişkilerle kesinlikle ilgisi yok”.
İbad Hüseynov, iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde Rusya’da ve Türkiye’de toplumun irelide gelenleri arasındakı diyaloğun oluşmasında elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtti. Söz konusu öneri, Rusyalı katılımcılar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

İbad Hüseynov, Azerbaycan ve Rusya kamuoyuna çağrı yaparak, Nisan ayında Karabağ’da çıkan savaşdan bahs etti: ”Dağlik Karabağ’ın resmi olarak Azerbaycan’ın bir parçası olduğu ve Azerbaycan’ın kendi toprak bütünlüğünü savunma hakkının olduğu dünya birliği tarafından bir kez daha teyit edildi. Nisan savaşı, Ermeni tarafının işgal ettiği topraklardan çıkmayacağı takdirde, Azerbaycan ordusunun bunu savaş yolu ile temin edebilme iktidarında olduğunu bir daha kanıtlamış oldu. Fakat Azerbaycan, savaş çıkmasını ve kan dökülmesinin istemediğinden, Ermeni tarafının Nisan savaşı’nın sonuçlarını göz önünde bulundurarak görüşmeler masasına oturacağını umuyoruz”.

İbad Hüseynov hakkında kısa bilgi:

Birinci Karabağ Savaşı zamanı, Azerbaycanlı istihbaratçı, Azerbaycan Bayrağı madalyasının sahibi İbad Hüseynov, hayat ve savaş yolu uzun zamandır kamuoyunun dikkat merkezinde. İbad Hüseynov, yüksek rütbeli resmi görevli Ermeni subaylarının, militanlarının imha edilmesiylə sonuçlanan bir çok operasyon gerçekleştirmiş.
İbad Hüseynov yanında bir araya gelen Karabağ savaşı gazisileri, vatanseverlik ruhunun daha da geliştirilmesi ve Ermenistan – Azerbaycan savaşı gerçeklerinin uluslararası kamuoyuna duyurmak yönünde gerçekleştirilen projeleri devam ettiriyorlar .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir