KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hüseyin Vahid: Türk Dünyası ve Hayati bir Karar

Hüseyin Vahid: Türk Dünyası ve Hayati bir Karar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
262 0

Bu sözü belki çok duymuşsunuz ki: ” Türkün Türkten başka dostu yok”. ama aslında bu sadece bir söz ya deyim değil, Belki tam bir tarihi stratejidir.
Bu yazıda tarihi araştırmak istemiyorum ama atalarımızın bize miras kalan yol haritasını yeniden hatirlamamız gerektiğini düşündüm. kendimizden başka dostlarımızın olmadığını ve kendimizden başka kimseden yardım beklemediğimiz meselesidir.
Türkiye son günlerde döviz dalgalanmalarıyla karşılaşmıştır. Bu dalgalanmalar sadece ekonomik sorunlardan kaynaklanmıyor. Bu olayların arkasında küresel ekonominin kurallarını aşan konular vardır.

Türkiye’nin ekonomik büyümesini ve dış ve bölgesel ilişkilerdeki rolünü sınırlandırmak isteyen bazı güçler, Türkiye’nin kaynaklarının etkinleştirmesinin önünü almak için, birçok düşmanca önlemler alamaya yöneltmiştir.

Aslında Türkiye’nin Dağlık Karabağ’ın geri alınması için Azerbaycan Cumhuriyeti’ne yaptığı yardımlar veya Türkiye’nin Türk ülkeleri arasında birlik oluşturmak ve nihayet Doğu Akdeniz’de enerji kaynakları bulma çabaları, Türk milletinin düşmanlarının Türkiye’ye karşı hasar vermek için hiçbir fırsatı kaçırmamalarını sağlamıştır ve bunu görmek mumkundur.

Bu yüzden sözün kısası, bütün Türk ülke ve toplumlarının kendi anlayış ve kaynaklarıyla Türkiye’nin yanında yer almaları, en güçlü Türk ülkesiyle olan birlikteliklerini tüm dünyaya göstermeleri gerekmektedir.

Bu sebeple Türkün Türkten başka dostu yok stratejisini yeniden uygulamasını bütün Türk toplumlarına tavsiye etmeye davet ediyorum.

Hüseyin VahidTahran Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir