KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hüseyin Vahid: Reisi Moskova’ya niye gidiyor

Hüseyin Vahid: Reisi Moskova’ya niye gidiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
305 0

Raisi İran Cumhurbaşkanı
ekonomik, siyasi ve kültürel etkileşimleri genişletmek için Rus mevkidaşının resmi daveti üzerine yarın (Çarşamba) Rusya’ya gidecek.

Bu nedenle AliAkber Velayeti eski İran dışışlar bakanı ve Uluslararası İlişkiler İran Devrim liderin danışmanı Raisi’nin Putin ile önemli konuşmalarından olan Kafkas’daki meselesini böyle açıkladı.

Velayeti: ” Kafkasya konusunda çok hassasız ve sınırların değişmesine izin vermeyiz

İran Devrim Liderinin Uluslararası İlişkiler Danışmanı: Sınırımızın en hassas bölgelerinden biri olan Güney Kafkasya başta olmak üzere, Kafkas bölgesine çok hassasız.

Kafkasya’daki komşu ülkelerimizin sınırları İran İslam Cumhuriyeti için güvenlik etkisi var yani sınırlarda herhangi bir değişiklik kabul etmiyoruz.

Geçmiş ve şimdiki deneyimler göstermiştir ki, ülkelerin sınırları değişirse sonu belli olmayacak bir kriz merkezi oluşacaktır.

Ülkemizin kuzey ve kuzeybatısında Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye, Güney Kafkasya’da ise pratik olarak Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan bulunmaktadır.

Önemli olan nokta, Azerbaycan ve Ermenistan’ın bizimle bir sınırı paylaşmasıdır. Sınırların değişmesine ve Amerika gibi içgüdüsel saldırganlığı olan ülkelerin buraya gelip yuva yapmasına izin vermeyeceğiz.”

Raisi’nin Putin’e verilen ana mesaji, İran İslam Cumhuriyeti’nin Kafkaslar ve Zangzor koridoru politikasının İran’ın Ermenistan’a desteğine daha meyilli olduğunu ve Tahran yetkililerinin Moskova’nın Zangzor koridorunun uygulanmamasını desteklemesini istediği görünmektedir.

Hüseyin Vahid Tahran

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir