KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hüseyin Vaheed: Afganistan’nın acı günleri yeni başlayacak

Hüseyin Vaheed: Afganistan’nın acı günleri yeni başlayacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
289 0

Taliban Afganistan’da İran gibi totaliter bir dini rejim yaratacaktır.
Dünya medyasının Rusya-Ukrayna krizine yada Tayvan’ın Çin tehdidine odaklandığı günlerde Afganistan’da acı bir olay yaşanıyor.
Eşref Gani’nin Kabil’den kaçması ve Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirmesinin ardından Afganistan’da dizi gibi endişe verici olaylar yaşanmaktadır.

Taliban’ın Afganistan’ı yönetme meşruiyeti olup olmadığına veya ülkeyi yönetmek için gerekli birliğe sahip olup olmadığına gözümüzü yumsakbile, bu grup hala karanlık düşüncüleri ile, modernizme düşman terörist bir ideolojiye sahiptir.

Taliban asla Afganistan kültürünün ve tarihinin değerli bir temsilcisi olmaz olamazda ve bu grup Afganistan’a ve bölgeye yalnızca ölüm, güvensizlik ve terörizm empoze edecektir.

Ancak üzücü olan kısım şu ki, dünya ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri bu Selefi gruba totaliter rejimin zamin hazırlanmasına göz yunmalarıdır.

İngiltere’deki düşünce kuruluşlarının yardımıyla ve Pakistan, Çin ve Katar’dan kapsamlı askeri, siyasi ve mali destekle alan Taliban bir totaliter rejim inşa etme fırsatını ele geçirmektedir.

Belki sorabilirsiniz hanki delille söyliyoruz ki Taliban bir totaliter rejimi yaratmak yolundadır?

Cevap basittir. Afganistan ve Taliban’ın bugünlerde izlediği yol 43 sene önce İran ve mollaları bu yoldan geçmişlerini bakabiliriz.

Tarih acı trajedileri tekrarlıyor.
Son günlerde kadınlara düşmanlık davranışlar, eski hükümet güçlerine yönelik suikastlar, akademisyenlere ve bilim adamlarına yönelik tehditler, sanata ve medeniyete düşmanlıklar, aşiret liderlerinin tehditleri ve kaçırılmaları, azınlıklara şiddet uygulanmaları, büyük ölçekli suikast merkezleri inşa etmeleri, medya baskısı ve … hepsi totaliter bir rejimin işaretleridir.
Öte yandan, Pakistan ve Çin ve muhtemelen İran İslam Cumhuriyeti’nin Kudüs Gücü, korkunç bir istihbarat teşkilatı oluşturmak için Taliban’ı eğitiyorlar.
Diğer yöntem aynı hükümetler tarafından, Taliban’ın Afganları bastırmak için Kızıl Ordu veya Devrim Muhafızları gibi ideolojik bir ordu hazırlamasına yardım etmeleridir.

Devletler ve dünya genel kuruluşların bu sinyallere sessiz kalması, Batı ve Doğu hükümetlerinin Türkmen, Özbek ve Tacik’lerin direnişine destek vermemesi tarihi bir hata olacaktır. Taliban Afganistan’da ve bölgede güvensizliği sıçratacak ve sömürgeci güçlere hizmet edecektir.
Aslında Afganistan’da yeni bir İran metodi ortaya çıkmasını beklemeliyiz hiç tuhaf olmayacaktır.

Hüseyin Vaheed Tahran Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir