KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Hüseyin Vahed Tahrani: Hüseyniyyun Kudüs Gücü’nün yeni terör kolu Azerbaycan’ı tehdit ediyor

Hüseyin Vahed Tahrani: Hüseyniyyun Kudüs Gücü’nün yeni terör kolu Azerbaycan’ı tehdit ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
504 0

Kasım Süleymani suikastının ikinci yıldönümünde Azerbaycan’da kurulmuş olan Hüseyniyyun adlı bir örgüt İran İslam Devrimi ideallerine bağlılıklarını açıktan ilan ettiler.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında işgal edilen Azerbaycan topraklarının kurtarılmasına yol açan 44 günlük savaştan sonra İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İsrail ve Türkiye ile askeri işbirliğinden derin endişe duymakta olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Tahran yetkililerinin korkularının nedeni de oldukça açık. İsrail’in İran’daki totaliter rejimin sınırlarına yakınlığı İran liderini uykusuz bıraktığını açıkca görmekteyiz.

Hüseyniyyun, Kudüs Gücü’nün Tahran tarafından inşa edilen yeni bir terör koludur.

Hüseyniyyun terör çetesi, Şiiliği vurgulayarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dindar gençlerini hedef alarak Güney Kafkasya’daki etkisini giderek genişletirmesini amaclamaktadır.

Bu terör örgütü Lübnan’da Hizbullah veya Yemen’de Ensarullah gibi bir Şii’yi mezheb rejimi yaratmak niyetindedir.

Bu terör örgütü Tahran’dan alacakları eğitimle kademeli olarak Azerbaycan Cumhuriyeti’ne sızacak ve ilk fırsatta Azerbaycan’ın meşru hükümetini devirmek için adımlar atacaktır.

Hüseyniyyun, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde en aşırı Şii’eciliği yaratacak ve ardından Lübnan’daki Hizbullah’ın yardımıyla Azerbaycan Cumhuriyeti’ni Lübnanlaşma yolunda yönlendirecektir.

Bakü hükümeti bu terörist örgütü yatıştırırsa, Azerbaycan’ın ulusal çıkarlarına ciddi şekilde zarar verecek olan Şii aşırılık tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.
Hüseyin Vahed Tahrani

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir