KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Huriye yıldırım Çınar: Sahel kuşağı 2020’den beri darbeler ve karşı darbelere maruz kalıyor

Huriye yıldırım Çınar: Sahel kuşağı 2020’den beri darbeler ve karşı darbelere maruz kalıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
172 0

Bu istikrarsız ortam diğer taraftan suç ve terör örgütlerinin faaliyetleri için oldukça elverişli bir ortam yaratıyor. El Kaide ve DAEŞ gibi küresel terör örgütleri bölgede oluşturdukları alt gruplarla “bu bulanık suda” daha fazla çıkar elde etmek için çetin bir mücadele sürdürüyor, Sahel’de ve çevresinde daha karmaşık tehditlerin ortaya çıkmasına neden oluyorlar.

Bu terör tehdidiyle mücadele edeceği vaadiyle bölgeye gelen dış aktörler de çözüme değil aslında çözümsüzlüğe hizmet ediyor. Amaçları bölgenin doğal kaynakları çünkü. Güvenliği sağlamak için nakit ödemeye yapamayan bölge devletlerinden doğal kaynaklar üzerinde imtiyaz alarak askeri işbirliği yapma seçeneği sunuyorlar. Bu da geleneksel partnerlerinden umduklarını bulamayan Afrikalı liderler için makul bir teklif olarak görülüyor.

Geleneksel ve kıtada yeni yükselen, meşru olmayan stratejilere yönelebilen aktörler bölgede kendileriyle işbirliği yapmaya niyetli olmayan siyasi elitleri ortadan kaldırmak için de çaba sarfediyor. Bu nedenle Sahel’de sıkça darbe girişimleri ve siyasi propagandalar gündeme geliyor.

İşin özü aslında bu çıkarlar sarmalı ve onların yönelttiği tehditlerden ibaret. Afrikalı siyasi elitler bu vahim durumu ortadan kaldırmak için barışçıl ve etkili yöntemlerin tartışılacağı, işlevsel bir diyalog sürecini ACİLEN başlatmalıdır.
Huriye yıldırım Çınar Kafkassam Afrika

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir