KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Huriye Yıldırım ÇInar: ÇAD CUMHURBAŞKANI İDRİS DEBİ’NİN ÖLÜMÜ VE TERÖRLE MÜCADELE

Huriye Yıldırım ÇInar: ÇAD CUMHURBAŞKANI İDRİS DEBİ’NİN ÖLÜMÜ VE TERÖRLE MÜCADELE

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
276 0

Çad Ordusu sözcüsü General Azem Bermando Agouna ulusal kanalda yaptığı açıklamada ülkenin 31 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı İdris Debi İtno’nun cephede yaralanarak hayatını kaybettiğini açıkladı. 68 yaşında olan Debi, Çad’da 1990 yılındaki bir ayaklanma sonrasında iktidara gelmiş ve iktidarı süresince birçok askeri ve siyasi krizle mücadele etmiştir. 11 Nisan’da Çad’da yapılan seçimlerde ise oyların %79.32’sini alarak altıncı kez seçilmişti.
İdris Debi ülkenin kuzeyinde, Libya’dan giren “Çad’da Değişim ve Uyum için Cephe” (Front pour l’Alternance et la Concorde au Tchad -FACT) adlı asilerle yürütülen çatışmada ölmüştür. Bu grup bilindiği üzere Mart 2016’da Tanua’da Mahamat Mahdi Ali tarafından İdris Debi karşıtı olarak kurulmuştur. FACT’ın merkezinin Fizan’da olduğu bilinmektedir. FACT kurulduktan kısa bir süre sonra “Cumhuriyetin Kurtuluşu Askeri Komuta Konseyi” FACT’tan ayrılmıştır. Fransa bu gruba karşı tutum alarak Ocak 2017’de grubun lideri Mahamat Mahdi Ali’nin terör suçu işlediği gerekçesiyle mal varlıklarını ve hesaplarını dondurma kararı almıştır. Maddi olarak nispeten etkikenen FACT yine de İdris Debi hükümetine karşı eylemlerine devam etmiştir.
Libya’daki çatışma ortamında manevra alanına sahip olan ve militan sayısını yaklaşık 1500’e arttıran FACT 11 Nisan 2021 tarihinde, Çad’da yapılan seçimler sırasında ülkenin kuzey sınırına saldırmıştır. Daha sonra Çad’in başkenti N’Djamena’ya FACT’tan ağır silahlarla donatılmış 2 konvoyun gideceği haberi Çad ordusuna bildirilmiştir. Çad ordusu güneye doğru yüzlerce kilometre ilerlemiş bu konvoylardan birisinin Kanem şehri bölgesinde yok edildiği haberlerini açıklarken, FACT’a yönelik yürütülen bu operasyonlarda 300 militanın öldürülüp 150’sinin ise yakalandığını belirtmiştir. Ancak süren çatışmalarda cephede yer alan Cumhurbaşkanı Debi ağır yaralanıp hayatını kaybetmiştir.
İdris Debi, Çad ve bölgesindeki terörle mücadelede önemli bir isimdir. Son zamanlarda Çad Gölü çevresinde etkinliğini arttıran Boko Haram’a karşı mücadelede Debi halk tarafından lider poziyonunda görülmüştür. Hatta öyle ki bu süreçte İdris Debi de Boko Haram ile mücadelede diğer bölge devletlerini yeteri kadar sorumluluk üstlenmedikleri gerekçesiyle eleştirerek Çad Ordusunun ilerleyen süreçte toprakları dışındaki anti-Boko Haram girişimlerde yer almayacağını açıklamıştır. Ancak yine de devam eden süreçte Çad, Nijerya ve diğer bölge devletlerinin yürüttüğü operasyonlarda Boko Haram’a önemli kayıplar verdirildiğini söylemek mümkündür.
İdris Debi’nin ölümü, bölgede terörle mücadele kararlı bir liderin yokluğu nedeniyle başta Boko Haram olmak üzere çeşitli terör örgütleri ve asi gruplarla mücadeleyi olumsuz etkileyebilecektir. Yakın zamanda görüldüğü üzere Fransa’nın her zaman yakın desteğini alabilen İdris Debi terörle mücadele operasyonlarında oldukça aktif çalışmalar gerçekleştirebilmişti. Hal böyle iken Debi’nin ölümünün bölgede faaliyet gösteren kimi silahlı grupları cesaretlendirmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu söyleyebiliriz

Huriye Yıldırım Çınar Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir