KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Huriye Yıldırım Çınar: Afrika’dan Rusya’ya destek

Huriye Yıldırım Çınar: Afrika’dan Rusya’ya destek

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
335 0

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki(OAC) askerler Rusya’ya bağlılık sözü verip Ukrayna’ya karşı bir savaşa hazır olduklarını açıkladılar.
Buradan anlaşılıyor ki son yıllarda Rusya’nın Afrika’daki varlığını arttırma gayretleri meyvelerini vermeye başladı.
Bilindiği üzere OAC Afrika’da Rusya’nın en etkili olduğu ülkelerden birisi. Ülke on yıllardır siyasi krizler, yoksulluk ve terör gibi sorunlarla mücadele etmektedir. Başta BM, Fransa ve ABD olmak üzere Batılı aktörlerin kendilerine verdikleri desteklerle bu sorunlarını çözemeyen OAC Afrika’da yükselişe gelen Rusya ile etkileşimi arttırmıştır. OAC’nin bu kararında hiç kuşkusuz BM Güvenlik Konseyi’nin ülkeye silah ambargosu kararı alması da etkili olmuştur. 2017’den itibaren Rusya’nın Afrika’daki önde gelen müttefiklerinden olan OAC Devlet Başkanı Faustin-Archange Touadéra Kremlin’den siyasi ve askeri büyük destek görmektedir. Bugün Wagner Gruba bağlı sayıları 2000 civarında olan paralı askerler yanında hükümette ve orduda da çok sayıda Rus danışman bulunmaktadır. Rusya siyasi ve güvenlik alanında OAC’ye bu destekleri sunarken ülkedeki uranyum, petrol, elmas ve kobalt gibi önemli maden ve enerji kaynaklarına yönelik imtiyaz sahibi olmayı amaçlamaktadır. Öyle ki ülkede hazırlanan madencilik yasasında Rus çıkarları Rus siyasi danışmanlar tarafından garantiye alınmaya çalışılmaktadır.
OAC’de her geçen gün artan Rus varlığı başta Fransa olmak üzere Batılı aktörleri endişelendirmektedir. OAC’nin Rusya’ya bağlılık sözü verip Ukrayna’ya savaş ilan etmeye hazır olduğu bu nokta da Avrupa ve ABD’nin Afrika’da Rusya ve Çin gibi yeni aktörlere karşı kaybettiği nüfuzunun bir göstergesidir.
Huriye Yıldırım Çınar Kafkassam Afrika çalışmaları başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir