KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hüda Rauf: İran, Arap rolünün ötesine geçerek Gazze savaşına kendi rengini katıyor

Hüda Rauf: İran, Arap rolünün ötesine geçerek Gazze savaşına kendi rengini katıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
15 0

Hami-vekil ilişkisi, İran’ın devam eden Gazze savaşı ve Ortadoğu’daki en karmaşık bölgesel çatışmaların çoğundaki tutumunu en doğru şekilde tanımlıyor.

Aksa Tufanı eylemi gerçekleştiğinde İran hemen kendisi ile ilişkisini inkâr etti, ancak Tahran bölgesel koşulları kendi stratejik çıkarlarına hizmet etmek için kullanmaya alışkın olduğundan, İsrail’in Gazze’deki askeri harekatının gelişmesiyle birlikte, aynı anda üç bölgesel hedefe ulaşmaya çalıştı. Birincisi, olası herhangi bir doğrudan Amerikan-İsrail saldırısına karşı caydırıcı gücü korumak. İkincisi, İran’ın içine çekileceği bölgesel bir çatışmadan kaçınırken, İsrail’in Gazze’deki askeri harekâtının ABD ve İsrail’e maliyetini büyütmek. Üçüncüsü ise Amerikan ve İsrail saldırıları karşısında direniş ekseninin bütünlüğünü korumak.

Bu nedenle İran, Kızıldeniz’de Husilerle bağlantılı cephede ve Hizbullah aracılığıyla Lübnan cephesinde gerilimi artırma yoluyla ABD ve uluslararası topluma baskı uygulayarak, İsrail’in Gazze’deki askerî harekâtının maliyetini hem ABD hem de İsrail açısından büyütmeye çalıştı.

Arap ülkelerinin ateşkes ve insani yardım sağlamak için mekik diplomasisi yürüttükleri, aynı zamanda Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk çabalarına giriştiği bir dönemde İran’ın rolü, bölgesel çatışmaların sıcak noktalarını tırmandırmaya ve ardından Tahran sanki Filistin-İsrail çatışmasının çözümünde rol oynamış gibi, sürece kendi rengini katacağı bir zamanda müdahale etmeye odaklanıyor.

Tahran’a bu fırsatı verenin, İran’ın bölgesel rolüyle bağlantılı olan Filistinli taraf olduğuna şüphe yok. ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de ateşkes kararı almasına izin vermesinin ardından İsmail Heniyye’nin Tahran’a yaptığı ziyaret de bunu kanıtlıyor.

İran da Hamas’a desteğini vurguladı ve Tahran’da toplantılar düzenledi. İranlı yetkililer Hamas’ın zafer anını kutladılar ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doha’da bulunan Hamas Siyasi Ofisi’nin Başkanı İsmail Heniyye’yi kabul etti.

Dini Lider Ali Hamaney, İsmail Heniyye ile yaptığı görüşmede İran’ın Filistinlilere destek vermekten çekinmeyeceğini açıklayarak “direniş” adı verilen ekseni övdü.

Tahran’daki toplantı, Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de derhal ateşkes çağrısı yapan karar taslağını onaylamasından bir gün sonra yapıldı. Karar tasarısı ancak ABD’nin önceki rotasını değiştirmesi ve bu adımı engellemek için veto kullanmamaya karar vermesinin ardından kabul edildi.

İran, kararı diplomatik bir zafer olarak değerlendirerek kutladı ve İran Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’in karara duyduğu öfke, savaş alanında, uluslararası ve siyasi alanda uğradığı onarılamaz yenilgiyi gösteriyor” açıklamasında bulundu.

İsmail Heniyye de İran Dışişleri Bakanı ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tahran’ın Filistin meselesini ve Filistin halkını desteklemede ön safta yer aldığını söyleyerek, İran’ın propagandacı rolünü destekledi.

Hami-vekil ilişkisi, İran’ın devam eden Gazze savaşı ve Ortadoğu’daki en karmaşık bölgesel çatışmaların çoğundaki tutumunu en doğru şekilde tanımlıyor. İran, bölgesel stratejisinin temel dayanağı olan bölgesel vekillerine verdiği destekten vazgeçmeyecek. Bu vekiller de direniş ekseni adı verilen İran kuluçka merkezi ile çalışmaya devam edecek.

https://turkish.aawsat.com/d%C3%BCnya/4940331-i%CC%87ran-arap-rol%C3%BCn%C3%BCn-%C3%B6tesine-ge%C3%A7erek-gazze-sava%C5%9F%C4%B1na-kendi-rengini-kat%C4%B1yor

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir