İran’la yeni bir dönem

Օնիկ Գասպարյանը ցանկացել է բանակը դուրս հանել փողոց, սակայն հրամանին ենթարկվողներ չեն եղել

‘Türk-Rus işbirliği DEAŞ’ı sıkıştırdı’

И армянские силовики признали потерю территорий в Карабахе НАКОНЕЦ-ТО!

Hossein Vahid: Ortadoğu Trumptan sonra iki kutuplu olacaktır

Gündem 8 Ocak 2021
73

Joe Biden kaç kez İran islam cümhüriyeti ile İran nükleer anlaşmasına ( Joint Comprehensive Plan of Action) geri döneceğini açıklamıştır. Her ne kadar Biden kendi devletini Barack Obama devletinin uzantısı olmadığını iddia edilsede ama İran meselesinde Biden’in danışmanları İran islam cümhüriyetinin Amerika’da lobisi Niac’tan(National İranian-American Council) seçilince konuyu nereye gideceğini tahmin edebiliriz.

Bu vaziyet İsrail, Suudi Arabistan ve fars körfezin ülkelerini çok kızdıracaktır. Trump döneminde en ağır ambargolar İran’a yaptırıldı ve bu siyaset İran islam cümhüriyet’in bölgesel politikarını izole etmesine sebep oldu. Şimdi görünüyor ki Biden bu siyasetten vaz geçecek ve yeni siyasetin sinyalını Tahran’a göndermiştir.
Diğer yandan Biden Türkiye konusunda bellidir ki Erdoğan’a karşı bazı hamleler yapacak ve Ankara makamları bu konuda endişelidiler.
Bu kutuplaşma iki tarafı olacaktır. İsrail, Arabistan ve Türkiye ister istemez bir tarafta duracaklar ve İran islam rejimi ve çeteleri bir yanda.

Kısa Sözün altını çizmeliyiz; Biden dönemi ABD politikası Obama döenimine benzeyecektir. Bu şartlar altında Erdoğan, M.Bin Salman ve Netanyahu’ya hiç kolay gitmeyeceğini şimdiden tahmin edebiliriz.
Ama emin olabiliriz ki Ortadoğu’nun kutuplaşması büyük f‌ırsatlar ve tehditler bölgede yaratacak ve eğer bu duruma doğru tepki alınmazsa, kaoslar arda arda gelmesini şahit olacağız.

Hossein Vahid Tahran Kafkassam

Yorumlar