KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hossein Vahid: Joe Biden; Ortadoğu’da kalıcı düzenin düşmanı

Hossein Vahid: Joe Biden; Ortadoğu’da kalıcı düzenin düşmanı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
301 0

Joe Biden, her ne kadar kendi devletini Obama yönetiminin bir devamı olmayacağını açıklasada, kanıtlar aksini gösteriyor.
Aslında Joe Biden’ın Orta Doğu’daki ABD dış politikasındaki en önemli dönüşü, Barack Obama’nın 2008-2016 yılları arasında Ortadoğu’da yarattığı istikrarsızlığa geri dönmek gibi sonuçlandırabiliriz.

Peki Barack Obama’nın Orta Doğu’daki mirası nedir?
Barack Obama’nın mirası, Tahran’daki Ayetullahlar ve Şam diktatörü gibi Ortadoğu isyancı hükümetleriyle yatıştırmak, Mısır’daki El Sisi darbesini desteklemek ve ABD’de Türk darbe liderini Fethullah Gülen’i savunduğu çalkantılı bir Ortadoğu’ydu. Irak’ta istikrarlı bir hükümet kurulmasını önlendirmek, Araplar ile İsrail arasındaki hüsümetleri alevlendirmek ve en önemlisi IŞİD gibi radikal aşırılıkçı grupların büyümesi için alan yaratılmakıdı.

Joe Biden büyük olasılıkla Orta Doğu’daki durumu 2016 öncesine ve Trump’ın iktidara gelmesineden geri döndürmeyi planlıyor. Orta Doğu’yu eski istikrarsız durumuna geri döndürme hedefi, muhtemelen Ortadoğu’da istikrarlı bir düzen oluşmasını engellemek olacaktır. Ortadoğu’da sürdürülebilir düzen, Amerika Birleşik Devletleri Demokratik Partisi ve Avrupa Birliği’nin çıkarına değildir.

Orta Doğu’da geçmişin istikrarsız durumuna dönmek için bazı gelişmelerin eski haline dönmesi gerekiyor. Orta Doğu’daki İran ayetullahların saldırgan politikaların yolunu yeniden açılması, Türkiye’deki siyasi atmosferi gerginleştirmek ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye iktidarından devirilmek, Irak’ta güvensizliği yeniden ortaya çıkarmak ve IŞİD’in gizli hücrelerini yeniden aktiv hale getirmek, Arap-İsrail çatışmasını yeniden tırmanlamak, Libya iç savaşı yeniden alevlendirmek, Mısır diktatörünü tam destek, Suudi Arabistan’daki durum reform öncesi döndürmek ve nihayet Muhammed bin Selman’i iktidardan uzaklaştırılmak gibi planlar olamasını tahmin edebiliriz.

Önümüzdeki dört yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Biden yönetiminin dış politika planlarında Ortadoğu’daki çatışmaların artacağını şimdiden hazırlamamız gerekir. Ortadoğu’daki devletlerinin iç atmosferlerini kışkırtmak ve radikalci terörizmin doğrudan yada dolaylı zemin hazırlamak Ortadoğu’nun en yıkıcı unsurlardan olacağını düşünmek korkunç olacaktır.
Kısa ve öz dememiz ki Orta Doğu’da dört gergin yıl bölgedeki hükümetleri bekliyor ve bu duruma hazır olmayan iktidarlar büyük bedeller ödemeyeceklerini düşünüyoruz.

Hossein Vahid Tahran Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir