KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. HİZBULLAH’A YAKIN ÖĞRENCİLER VE ERMENİSTAN PROTESTO

HİZBULLAH’A YAKIN ÖĞRENCİLER VE ERMENİSTAN PROTESTO

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
186 0

İran İslam Cumhuriyeti ve kendilerini Şia olarak tanımlayan, öyle ve ya böyle yönetimin içinde veya yakın olan, ılımlısından en radikaline kadar Sovyetlerin dağılması ve Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarına kavuşmasından itibaren Kafkaslara özellikle yeni kurulan çiçeği burnunda Azerbaycan Cumhuriyetine yönelik ideoloji ihraç etmeği kendilerine meşru ve dini bir vazife olarak görmüşler. Bu kapsamda sürekli ve yoğun faaliyetler gösteren İran İslam Cumhuriyeti Ermenistan’ın Azerbaycan Toprağı olan Karabağ’ı işgali sırasında bile kendi dini ve mezhebi ideolojisine ters bir politika izlemiş ve açık bir biçimde Ermenistan’ın tarafını tutmuş. Sürdürülen işgal yılları boyunca Ermenistan konusunda hep dostça bir tavır sergilemiş ve İran’da ve Güney Azerbaycan bölgesinde Türkler tarafından yapılmak istenen tüm itirazları ve olası protesto gösterileri sert bir biçimde bastırmıştır.
Fakat dün Tahran’da bir grup öğrencini ilk defa olarak Ermenistan büyükelçiliğinin önünde bir protesto düzenleyip ve Ermenistan yönetimini kınamalarına şahit olduk. Hizbullah ve radikal Şia gruplarına yakın oldukları tahmin edilen bu öğrencilerin Ermenistan’ı protesto etmelerinin nedeni düşünülenin aksine Karabağ işgali ve ya dindaşlarına sahip çakmaları değil de Ermenistan’ın İsrail devletiyle anlaşmaya varması ve İsrail’de büyükelçiliğinin yenide açılması konusudur. Tasnim haber ajansının yaptığı habere göre bu öğrenciler Ermenistan yönetimine yönelik attıkları sloganlarda Ermenistan’ın İsrail ile yapacağı işbirliğinden pişman olacağını ve büyük bedeller ödeyeceğinin altını çizmişler. Atılan sloganların içinde “İKİ İŞGALCI BİRLİKTE” sloganı en dikkat çekici noktadır. İlk defa olarak söz konusu kesimden Ermenistan’ın işgalci olasına dair açık bir beyan yapılmıştır.
Fakat işin perde arkasında İran yönetimi özellikle Ermenistan yönetimiyle Azerbaycan Devletinin arasında gerginliğin tırmandığı şu süreçte, işgali destekleyen tavır ve politikasında vazgeçme sinyalimi? Diye bir soru işaretidir.

Celal RUŞEN
KAFKASSAM İRAN MASASI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir