KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Hikmet Arslantürk: Ukrayna-Rusya tokuşması

Hikmet Arslantürk: Ukrayna-Rusya tokuşması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
353 0

Herkes Ukrayna-Rusya tokuşmasına kendi menfaatinden bakarsa ilerleyen süreçte sonuç bugünkü durumdan daha vahim hale gelir.
Putin’in dünkü ültimatomunu birkaç kez izledim/dinledim. Her seferinde sanki Petro’yu izliyorum/dinliyorum hissine kapıldım. Bizlerin despot olarak gördüğümüz Sovyet rejimini aşırı gevşek, Stalin gibi bir şeytanı ılımlı demokrat gibi ifade etmesi dünyanın nereye sürüklendiğine kanıttı aslında. Elinde nükleer silah bulunan ülkelere bu silahları teslim etmesi durumunda toprak bütünlüğü ve savunma garantisi veren vampir devletler önce Kazakistan’a sarkarak ve şimdi de Ukrayna’ya çökerek ne kadar inanılır olduklarını bir kez daha ispat etti! Petro’nun bütün hesabı bizim topraklarımıza ve stratejik konumumuza fiilen sahip olmaktı. Sonra bunu hayata geçirmek için Rusya birçok atraksiyonlar denedi. Rejimlerinden ve liderlerinden asılı olmadan bu hayallerinden asla vazgeçmedi. Deli denen Petro aslında Rus ideologlarının şeyhi-piridir. Gündem de o tarafa doğru hızla kaymaktadır. İnsan hayatı için uzun olan 50 yıl, millet yaşamında an kıymetindedir. Putin/Petro reenkarnasyonu görülüyor ki mütemadiyen sürüp gidecek.
Çok güvenilen NATO, dünden beri, savaş bölgesinden haber ileten muhabir tadında faaliyet yürütürken, ABD sözde şehir devletlerine koyacağı ambargonun seviyesi ile meşgul. Avrupa 2. Dünya savaşından sonra askeri gücü güdük bırakıldığından, ekonomik yaptırımları hala tek silah olarak algılıyor ve Putin’i güldüren açıklamalar yapıyor… Bunların maaşallah dediği 2 gün yaşamıyor. Geçelim bunları ve Petro’ların önünü kesecek teknolojik, konvansiyonel ve hatta nükleer silahları geliştirmeye bakalım. Tarih Ruslar için rakamsal değişikliktir, idealleri asla değişmez.
Hikmet Arslantürk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir