KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Heyet Tahrir el Şam’ın İdlip’te esir tuttuğu Japon gazeteciyi Yasuda’yı kim kurtardı?

Heyet Tahrir el Şam’ın İdlip’te esir tuttuğu Japon gazeteciyi Yasuda’yı kim kurtardı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
289 0

23 Ekim Salı günü üzerinde kimlik bulunmayan ve Japon vatandaşı olduğunu belirten bir şahıs, güvenlik ve istihbarat birimlerince Suriye’den Türkiye’ye getirildi.
Şahsın kimliği Türkiye’ye giriş yapıldıktan sonra belirlendi. Dışişleri Bakanlığının
Japon makamları ile yaptığı görüşmelerle söz konusu şahsın 2015 yılında kaçak yollarla girdiği Suriye’de kaçırılan kayıp Japon basın mensubu Jumpei Yasuda olduğu tespit edildi.

İdlib; El Nusra ile Ahrar’uş Şam’ı barındıran çatı örgütü Fetih Ordusu tarafından 2015’te ele geçirilmişti. İdlib’in yüzde 60’ı, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’dan dönüşen cihatçı Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) örgütünün kontrolündeydi. Örgütün lideri, eski El Nusra mensubu Ebu Muhammed Colani. Astana ve Soçi mutabakatı çerçevesinde İdlib; Türk ordusunun kurduğu kontrol noktalarında başlatılan denetim ve tahliye kapsamında muhalif unsurlarından arındırılıyor. Bölgede eskiye oranla Türkiye’nin nüfuzu fazlasıyla ve her alanda hissediliyor. Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib şehri, İdlib adlı yönetim bölgesinin merkezi konumunda.

TSK bünyesindeki istihbarat birimlerinin kurtardığı Japon gazeteci Junpei Yasuda; 16 Mart 1974 Japonya Saitama doğumlu, 44 yaşında. Hitotsubashi Üniversitesinde uluslararası ilişkiler ve gazetecilik okudu. Gazetecilik kariyerine 2003’te Nagano Eyaleti’nde yayınlanan Shinano Mainichi Shimbun gazetesinde muhabir olarak başladı. Yasuda’nın gazetecilik mesleğine başladığı yıl, gazete 2003’te 130. yıldönümünü kutladı. Shinano Mainichi Shimbun gazetesi ilk defa 5 Temmuz 1873’te yayınlandı ve Japonya’nın en eski gazetelerinden.
Shinano Mainichi Shimbun’ın trajı yüksek. Sabah baskısı yaklaşık 480.000 nüsha satıyor ve tüm hanelerin yaklaşık% 62’si tarafından okunuyor.

Yasuda; Ortadoğu haberlerinde uzman bir isimdi. Serbest gazetecilik yapıyordu. İlk rehin alınışı ABD liderliğindeki Irak işgali sırasında 2004 yılında gerçekleşti. Japon hükümetinin girişimleriyle serbest bırakılmıştı. Junpei Yasuda; gazeteci kimliğiyle tanınıyor ama 1952’de kurulan Japon istihbarat servisi PSIA elemanı. “Public Security Investigation Agency/ Koancho” Japon İstihbarat servislerinden sadece biri. Asya kıtası ve tüm dünyada elektronik iletişim sistemlerini ve elektronik güvenlik ekipmanlarını en ustaca kullanan, hatta bir çok nano-teknolojik elektronik cihazın ve mekanizmanın da icadını üstlenmiş güçlü altyapıya sahip kuruluş.

Junpei Yasuda yolu Türkiye’den geçen gazeteci görünümlü istihbaratçılardan. Bölgedeki olağanüstü gelişmelerden dolayı Türkiye’de kime dokunsan casus çıkıyor. Yasuda; mensubu olduğu Japon gizli servisi adına Suriye’deki gelişmeleri yakından takip etmek için 2015’te Türkiye üzerinden Suriye’ye giriş yapmış ve El Kaide tarafından rehin alınmıştı. El Kaide, Japon gazeteciyi serbest bırakmak için 10 milyon dolar fidye istemiş ve Japonya bu teklifi reddetmişti. El Kaide gömlek değiştirince, Ebu Muhammed Colani’nin lideri olduğu Heyet Tahrir el Şam’ın esiri olan Japon gazeteci, Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib’te kontrolü ele geçirmesinden sonra haber alma faaliyetleri neticesinde durumu ve hangi grubun elinde hangi bölgede olduğu öğrenilince düğmeye basıldı ve kurtarıldı.

Türk yetkililer Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yi Yasuda’nın Türk topraklarına intikalinden sonra bilgilendirdi. Abe gelişmeyi “Katar ve Türkiye’ye büyük işbirliğinden ötürü teşekkür etmek istiyorum, hiçbir fidye ödenmeden Yasuda kurtarıldı”sözleriyle duyurdu. Hiç şüphesiz bu habere en çok sevinen gazeteci Junpei Yasuda’nın eşi, Japonya’nın ünlü şarkıcılarından Myu oldu. TVde katıldığı talk şov programında, Japon Dışişleri Bakanı Taro Kono’nun Yasuda’nın güvende olduğunu doğruladığını duyunca, şarkıcı Myu mutluluk gözyaşları döktü.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc32

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir