KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Henri J. Barkey: S-400 Krizinin Çözülmesi Türk-Amerikan İttifakını Canlandırabilir

Henri J. Barkey: S-400 Krizinin Çözülmesi Türk-Amerikan İttifakını Canlandırabilir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
235 0

Türkiye, iki S 400 bataryasından ilkini Temmuz 2019’da teslim aldı, ancak Washington’un kınaması nedeniyle, bunları operasyonel hale getirmekten veya radarlarını yerleştirmekten kaçındı. Elbette bu Washington’u tatmin etmiyor.
Bu anlaşmazlığın kolay bir çözümü yoktur ve diğer anlaşmazlıkların yanı sıra ilişkileri daha da aşındırma riski taşır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan şey, gerçek bir yaratıcı ve alışılmamış düşüncedir. Senatör John Thune (R-S.D.), ABD’nin S-400 füzelerini Türkiye’den satın almasını önerdi. Ruslar, füzeleri üçüncü bir ülkeye satmak için Ankara’nın iznine ihtiyaç duyacağını derhal bildirdiler.
S-400 füzeleri Türkiye topraklarında olduğu sürece, Türkiye’nin F-35 jetlerini satın almasına imkan yok. En azından deneysel olarak durumun yumuşamasına yardımcı olabilecek olası bir çözüm var. Türkiye’nin Katar’da iki askeri üssü var. Ya füzeler oraya taşınırsa? Türkler, Ruslara buranın Türk toprağı olduğunu, dolayısıyla S-400’lerin kontrol ve operasyonlarının Türk komutası altında kalacağını belirtebilirler. Katar, S-400’leri satın almakla ilgilendiğini ifade etti, ancak Amerikan muhalefeti ışığında şu an için bu fikri rafa kaldırdı. Türkiye’nin S-400’i Katar’a taşıması bu sorunu çözebilir.
Washington, Kıbrıs S-300 füzelerinde olduğu gibi, kendisine dolaylı bir kontrol ve erişim sağlayacak bir düzenleme yapabilir. Sistemin Katar topraklarından asla ayrılmamasını da sağlayabilir ve böyle bir anlaşma Türk-Amerikan ilişkilerinde bir iyileşme sağladığı ölçüde, S-400 sistemi Tahran için bir baş ağrısına dönüştürülebilir.

Henri J. Barkey
https://nationalinterest.org/feature/resolving-s-400-crisis-could-revive-turkish-american-alliance-186075

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir