KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hasan Oktay: Yunanistan’la savaşmadan önce Türkçeyi yasaklayan işbirlikçileri ile savaş

Hasan Oktay: Yunanistan’la savaşmadan önce Türkçeyi yasaklayan işbirlikçileri ile savaş

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
481 1

Cumhurbaşkanımız promterden Yunanistan’a verip veriştirdi. Savaş tamtamları çalmaya başladı. Havuz medyamız daha şimdiden seferi hümayun edebiyatına başladı.
Yunanistan coğrafyasından sonra Makedonya’nın başkenti Üsküp Yıldırım Beyazıt tarafından fethedilmiş bir Türk coğrafyasıdır. İliklerine kadar Türk’tür ve Türkçe bir şehirdir, Türkçenin baş şairi Yahya Kemal Beyatlı’nın ana diyarıdır. Türkiye eli ile Bugün Üsküp’te Türkçe yasaklanmış ve İngilizce eğitimin önü açılmıştır. Yunanistan’a posta koymadan önce sayın cumhurbaşkanımız bu yasağı kaldırmalısınız. Yunanistan Türk varlığını inkâr ediyor Türkçeyi yüksek eğitim dili olarak kabul etmiyor. Makedonya resmi olarak Türkçe yüksek eğitimi kabul ediyor olmasına rağmen YÖK Yurtdışında Türkçe yükseköğretime temelden yasaklayarak Yunanistan ile aynı zihniyete gelmiş durumda. Şimdi Türkiye olarak biz Yunanistan ile mi savaşacağız yoksa Yunanistan’ın bu kahpe zihniyeti ile mi. Bu kahpe anlayış Türkiye’de bazı işbirlikçiler ile aynileşmiş ise yapılacak en güzel iş “keşke Yunan galip gelseydi” diyenleri ve diyecek olanları önce ikaz etmek gerekir.
Kuzey Makedonya’da Türkçe yüksek eğitimi yasaklatan zihniyet ile Yunan’ın Türkçeyi yasaklayan zihniyeti aynı ise niye Yunanistan’a savaş açma gereği hissedelim ki. Savaştan önce içimizdeki gafil hain ve işbirlikçileri gözden geçirelim. Ak Parti içinde yuvalanmış bu Yunan zihniyeti ile Yunanistan’a nasıl savaş açabiliriz. Keşke Yunan galip gelseydi diyenler Yunanistan’a savaş açtığınızda Yunan’a çalışırsa ne yapacağız. Yunan Makedonya’da Türkçe eğitim istemiyor, Yunan Makedonya’nın ismine tahammül edemiyor, Yunan Makedonya’da baskı ve şantaj ile devletin ismini değiştirtiyor. Yunan’ın kendi ülkesinde yaptığı ama Makedonya’da yapamaya cesaret edemediği Türkçe Yükseköğretimi yasaklama olayını Yunanlılara bizim işbirlikçiler hediye ettiler, bizimkiler Yunan’ın Makedonya’da yapmak isteyip te yapamadığını adeta Yunan’a altın tepsi içinde Türkçe yasağını YÖK eli ile sundular. Bir şeyler söylemeye çalışıyorum belki lafı uzatıyorum ama Türkiye’de Ak Parti bileşenleri ile Cumhur ittifakı bileşenleri arasında ciddi anlamda uçurum var çelişki var ve bu uçurum açılıyor. Cumhurbaşkanımız Yunanistan’a rest çekerken Yunanistan’ın Türkiye’deki uzantılarının YÖK üzerindeki etkisini kullanarak Balkanlar’da Türkçeyi yasaklattığını bilmiyor.

Eğer bunu bilse bizim bu ikazlarımızı dikkate alsa Memleketin sorunları çözülmeye başlar. Millet ittifakının amiral gemisi kaptanı Kılıçtaroğlu hükümetin Yol yürüyüşünü bozuyor psikolojisini darmadağın ediyor. Ama buna Ak Parti yöneticileri bir anlamda çanak tutuyor. Şimdi soruyorum Yurtdışında Türkçe eğitimi hangi gerekçe ile yasaklandı. Efendim böyle bir yasak yok bunu nerden çıkardınız diyebilirler bal gibi de YÖK yani yükseköğretim kurumu eski başkanı Yekta Saraç görevi bitmeden bir ay önce Türkiye dışında Türkçe yüksek eğitim yasağını getirdi. Yekta Saraç’ın bu hizmetine karşılık milli eğitim bakanlığı sözü verildiği ama son dakikada araya cumhurbaşkanın çok yakını bir beyefendinin devreye girerek Yekta Saraç’ı baş danışmanlık görevi ile milli eğitimden uzaklaştırmış oldu. Ama olan yurt dışında Türkçe yüksek eğitim yasağı başlamış oldu. Yektaya bu sözü verip te yerine getiremeyen şahsın Makedonya’da İngilizce eğitim yapılan bir üniversitesi olduğu ve bu okulu ayakta tutabilmek için de Makedonya’da resmî olarak Türkçe eğitim yapan tek üniversiteyi hedef almıştır. Yök’e yapılan baskılar neticesinde Yekta Saraç makamından giderayak çıkarttığı bu yönetmelik şimdi tüm Türk dünyasını tehdit ediyor. Sayın cumhurbaşkanımız bu gerçeği bilmiyor ve çıkıp ekranlarda bağır bağır tek dil diyor. Cumhurbaşkanı bu gerçekleri kemal Kılıçtaroğlu’ndan değil bizden öğrenmeli. Cumhur ittifakı İçin her türlü fedakârlık yapan Türk milliyetçilerin hassasiyetini göz önünde bulundurmak ve bu yasağı kaldırmak zorundasınız. Bu konu yarın Kılıçdaroğlu’nun ağzına düşerse herkes rezil olur. Cumhur ittifakı biter ve bu yasağı getirenler kaçacak yer arar. Bu aynı zamanda Yunanistan’ı kuzeyden Makedonya ve Arnavutluk üzerinden baskılama şansını kaçırmış olursunuz. Yunanistan’a savaş açmadan önce işbirlikçilerini temizlememiz lazım. Abdulhamit Balkanlar’ı mahvedersen başkaldıran ittihatçı Enveri yürüyüşe dönüşüyor.

Hasan Oktay

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Dilara - -

    Açıklayıcı net zamanınızı çalmayan bir yazı olmus bilgilendirme icin ellerinize saglik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir