KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hasan Oktay NATO KENDİNİ SORGULAMAK DURUMUNDA KALACAK’

Hasan Oktay NATO KENDİNİ SORGULAMAK DURUMUNDA KALACAK’

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
329 0

NATO KENDİNİ SORGULAMAK DURUMUNDA KALACAK’
Tillerson’ın sözleriyle fitili ateşlenen bu tartışmaya ilişkin bir diğer değerlendirme ise Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay’a ait. Türkiye-NATO krizinin, paktın kendini sorgulama fırsatı doğuracağını söyleyen Oktay “Türkiye bir NATO ülkesi olsa da, bağımsız politikalar yürütme gücüne sahip büyüklükte. Türkiye karşısında kendini sorgulayacak olan NATO olacak” dedi.

Türkiye’nin hem doğu hem de Batı’da büyümesi gerektiğine işaret eden Oktay “NATO bir savunma paktı. Ancak son zamanlarda Türkiye’nin ekonomik ve coğrafi olarak tesirinin büyümesi, NATO’nun dünyaya yeni bir konseptte bakmasının önünü açıyor. Türkiye’nin büyüklüğü, NATO açısından savunmanın ötesine geçmeyi mecbur kılıyor. Yani NATO, sadece savunma değil ekonomiyi de işin içine katmak zorunda kalıyor. Ayrıca NATO ve Türkiye birbirinden vazgeçemeyecek olsa da Türkiye, hem NATO hem de Şanghay İşbirliği Örgütü coğrafyasında etki genişletmek durumunda” ifadelerini kullandı.

Tillerson’ın “Bir NATO müttefikimiz olarak Türkiye’den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları Türk toplumuna sunamaz” sözlerinin NATO’nun Türkiye’yi kaybetme korkusundan ileri geldiğini ifade eden Oktay “Türkiye, Batı ve Doğu arasında bir köprü görevi görecek, bu çok açık. Tam da bu sebepten NATO, Türkiye’yi kaybetmek istemiyor” dedi.

‘ABD’İ GÜLEN İADE ETMEK VE PYD’YE DESTEĞİ KESMEK ZORUNDA OLDUĞUNUN FARKINDA’
ABD’nin Türkiye’nin itirazlarına rağmen PKK’nın Suriye kolu olduğunu ifade ettiği YPG’yi de kapsayan SDG’ye verdiği silah desteğinin hatırlatılması üzerine Oktay “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Soçi zirvesi sonrası Suriye politikasında bir değişiklik yapılacağı sinyali vermesi üzerine, ABD Başkanı Donald Trump da PYD’ye silah verilemeyeceğini açıkladı. ABD, Suriye’ye sevk ettiği silahların el değiştirilme ve hatta yakın gelecekte kendi silahlarıyla vurulacak ülke pozisyonuna düşme ihtimalini fark etti. Bu önemliydi. Pentagon’dan silah desteğinin süreceği yönünde açıklama gelmesi ise Trump ile (ABD’nin eski başkanı Barack) Obama’nın diplomatları arasındaki uyuşmazlıktan ileri geliyor. Bu hamle, Trump’la Türkiye’nin arasını açmak için Obama bürokratlarının bir hamlesi olarak yorumlanmalı. Bu geri adım dönemsel. ABD, artık PYD üzerinden Türkiye karşıtı politika yürütmeye devam edemeyecek” diye konuştu.

ABD’nin yakın gelecekte Türkiye’nin iadesini istediği Fethullah Gülen’i iade etmekten başka şansı olmadığına işaret eden Oktay “ABD, bir süre daha Gülen’i iade etmemek için direnecek olsa, en sonunda Türkiye’nin talep ettiği bu ismi iade etmekten başka şansı olmadığını anlayacak” diye ekledi.

Elif Sudagezer/sputnık

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir