KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hasan Oktay: Lavrov’dan YÖK’e Türkçe dersi

Hasan Oktay: Lavrov’dan YÖK’e Türkçe dersi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
353 0

Her ne kadar cumhur ittifakının zarar ortağı fikrine sahip olsak da AK parti mensubu arkadaşlarımızın yazdıklarımızdan acayip rahatsız olduklarını biliyorum. YÖK, AK Partinin sınavdan kaldığı bir kurum; gerçi hangi sınavı geçtiği ayrı bir tartışma konusu. Üniversiteler rezalet ötesi, akademik kadro dökülüyor. Kendini iktidara yakın hisseden akademisyenler padişahlık aşamasını çoktan geçmişler her şeyin kendilerinin hakkı olduğunu görüyorlar. Ellerinde boş bir cv ne makam varsa oradalar. Kendi aralarında da İftira, pespayelik gırla gidiyor. Rektör olmak onların hakkı nöbetçi eczane arar gibi boşalan rektörlüklere başvurup Ankara’daki yakinlerinin yanındalar. Dekanlık, bölüm başkanlığı ne gibi makam varsa onların. Hepsini aldınız ee hadi bilim yapın dendiğinde hiç oralı olmuyorlar. Bu ultra akademisyenler sayesinde Kitapsız, makalesiz, atıfsız hoca dönemini yaşıyoruz. YÖK ne işe yarar peki. YÖK şu an Yurt dışında Türkçe eğitimini yasağının peşinde. Türkiye dışında Türkçe eğitim yapılamaz diyordu YEKTA SARAÇ bu kebair günahlardandır diyordu. Yekta bunu derken de TÜRKÇE’yi yasaklatmanın karşılığı Milli Eğitim Bakanlığı bekliyordu daha önceki yazılarımızda zaman zaman buna değindik. Peki Yekta niye bu inadını sürdürdü ve yeni YÖK başkanı bu açmazda niye çırpınıyor yurt dışında Türkçe eğitime karşı direniyor. Ortada bir rezalet var ve bu rezaleti çıkaranın kim olduğu biliniyor ama kimse cesaret edemiyor bu yasağı kaldırmaya. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile Türkçe için çırpınırken bu yasak niye devam ediyor ve arkasında kim var.

Lavrov Rusça için savaş açıyor Türkiye yurt dışında Türkçeyi yasaklıyor

Şimdi Lavrov’a gelelim. Bütün dünyanın gözüne baka baka Putin intihar edercesine Ukrayna’ya saldırdı. https://kafkassam.com/hasan-oktay-putin-tek-tarafli-rus-ruleti-oynuyor.html ABD Körfez harekatında önce gerekçe uydurdu sonra saldırdı sözüne karşılık Putin önce saldırdı sonra gerekçelerini Antalya Diplomasi Forumunda dışişleri bakanı Lavrov açıkladı. Türkiye bu forumu dünyaya bir reklam aracı olarak kullanmak isterken Lavrov bu formu müthiş bir fırsata çevirdi ve dünyaya Ukrayna savaşının tüm gerekçelerini sıraladı.

Ukrayna dışişleri bakanı Kuleka haklı savaşını anlatamadığı gibi Rusya’ya adeta gollük pas vermiş oldu. YÖK’ün TÜRKÇE yasağının arkasında bir zatı muhteremin olduğunu ve bunun Makedonya’da İngilizce eğitim yapan bir üniversitesi olduğunu bunu korumak için Makedonya’daki başka bir üniversiteyi, Türkçe eğitim yapan üniversiteyi YÖK üzerinde baskı yaparak kapattırmaya çalıştığını artık açık bir şekilde söylemeliyiz. Bir tarafta Lavrov’un tavrı diğer taraftan kendi anadili yasaklatmaya çalışan Türk devlet adamı. YÖK Lavrov’un açıklamasından sonra yurtdışında bu zatı muhteremim için TÜRKÇE eğitim yasağını bakalım ne kadar devam ettirecek. Lavrov’dan ders alacak mı. Antalya’da Ukrayna Dışişleri bakanı ile yaptığı toplantı sonucu gazetecilerin sorularını cevaplayan Lavrov tarihi bir konuşma yapmıştır.

“Zelenskiy’i Nazi olarak mı değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Lavrov “Başkan Zelenskiy’nin Büyükbabasının kim olduğunu da biliyoruz. Zelenskiy’nin mevcut yasalarına bakın. Ruslardan bahsetmiyor bile. Nasıl bir başkan bu eylemlerde bulunabilir ve Rus dilini yasaklayabilir. Lavrova göre Rus dili yasaklatmak savaş sebebidir. Bakalım Lavrovun bu tavrı YÖK Başkanı Erol Özvar başkan olurken kucağında bulduğu Yekta Saraç’ın Milli Eğitim Bakanı olabilmek için uyguladığı yurtdışında TÜRKÇE eğitim yasağını kaldırması konusunda bir fikir verecek mi.

Devlet devam eder ama bugün devleti yönettiğini sanan bazı zevatı kiram yarın olmayacaktır. Lavrov’un Ukrayna’ya açtıkları savaşın gerekçesi olarak Ukrayna’da Rusça’nın yasaklanmasını gösterirken Makedonya’da Türkçe eğitim veren bir üniversite Makedonya yaslarına göre kurulmuş Makedonya’da resmi olarak Türkçe eğitim yapan bir kurum üzerinden yurtdışında TÜRKÇE eğitim yapılamaz denilerek YÖK tarafından yasaklanmaya çalışılması da Türk milliyetçileri için bir savaş sebebidir. Cumhur ittifakının ağır yükü sadece Türk milliyetçilerinin omuzuna yüklenemez. Türkçe bizim kırmızıçizgimizdir. Azerbaycan’ın Kazakistan’ın Kırgızistan’ın Özbekistan’ın ve Kıbrıs’ın da resmi dili TÜRKÇE’dir. Bunu bilemeyecek kadar bu yasağın yarın bu ülkeleri de kapsayacağını bilemeyecek kadar cahil bir yönetici istemiyoruz. YÖK Başkanı Erol Özvar artık inisiyatif alma zamanı. Bu siyasiler bu gün var yarın yok ama Türkçe ve Türk devleti ilelebet payidar kalacak.
Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir