KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hasan Oktay: Karamanoğlu Mehmet Bey boşuna Türkçe hareketi başlatmış

Hasan Oktay: Karamanoğlu Mehmet Bey boşuna Türkçe hareketi başlatmış

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
342 0

Karamanoğlu Mehmet Bey boşuna mı Türkçe hareketini başlattı
13 Mayıs dünya Türkçe günüdür. Dünyanın Türkçe konuşacağı günler yakındır. Bunun için Türkçe dünya dili diye çırpınıyoruz. Karamanoğlu Mehmet Beyden Yahya Kemal’e daha niceleri dünya dili Türkçe için mücadele ederken bunun yanında birçok aymaz, mankurt da vur oynasın çal patlasın, Türkçeye ne gerek var havasındalar. Dünyada hiçbir devlette böyle aymazda, cahilde aşağılık duygusu içerisinde kendi ile yabancılaşma eğilimi olmamıştır.
Afrika’da sömürgecilerin zorla yaptırdıklarını bizim ülkemizde birçok insan gönüllü yapıyor. Arapça ve İngilizcenin ümmetin resmi dili olması için bedavadan İngiltere’ye çalışıyorlar. İhanetin bedeli, maddi karşılığı yok. Oysa dünyanın bir çok yerinde hain ve yerli işbirlikçiler asgari ücret bile olsa yaptığı hizmetinin karşılığını alıyor. Karamanoğlu Mehmet Bey, Selçuklu sarayına dadanan aymaz ve mankurtlara isyan etti. Alpaslan ile başlayan Keykavus’a dönüşen kültürel yabancılaşma hareketliliği Türk’ü canından bezdirmişti.
Halifeye biat etmeyi din zannedenler Halifenin Türk Harizmşahları devre dışı bırakmak için anlaştığı Moğolların önce Harizmlileri, sonra da Selçukluları ortadan kaldırdığını bilmiyorlar. Selçuklu sarayının umurunda olmadı bu gelişmeler. Türklükten Türk dilinden uzaklaştılar bir kısmı Halifeye Bağdat’a, bir kısmı da Farsçaya kültürlerini dönüştürdüler. Gariban Anadolu Türk’ü öksüz kaldı. Oysa, Moğollar Halife ile yaptıkları gizli anlaşma ile İslam dünyasını mahvederken İslam dünyasının namusunu kurtaracak bir Türk’e ihtiyaç vardı. İşte O Türk Karamanoğlu Mehmet Bey ve Sultan Baybars’tır.
İşte Anadolu Türkünün irfanını temsil eden Karamanoğlu Mehmet Bey Selçuklu sarayına isyan etti. “Şimden geru dergâhta pazarda çarşıda her yerde Türkçe konuşulacak” dedi. Bu isyan Moğol işbirlikçisi Bağdat’a, Halifenin çomarlığına soyunan Selçuklu sarayına karşı Anadolu’nun adeta bir isyanıydı. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçenin yeniden dünya dili olmasının önünü açtı. Karamanoğlu Türkmeni Yahya Kemal Türkçenin zirvesinde şiirler yazarak Türkçeyi edebiyat dili medeniyet dili, dünya dili yaptı.
Şimdi Yahya Kemalin anadiyarı Makedonya’da Yahya Kemal’in anacığının yattığı Üsküp’te Türk devlet yetkilileri tarafından İngilizce eğitim yapan bir üniversite açıldı. İngiliz bu aymazlara İngiliz kültür dil ve edebiyatını yaydığı için madalya vermiyor, hatta bunlara aymaz muamelesi yapıyor. Bu ahmaklar asgari ücret bile almadan yaptıkları bu ihanete Karamanoğlu Mehmet Beyin yaptığı itiraz gibi Makedonya Türklüğü isyan ediyor.

Makedonya Türklüğü Karamandan Balkanlara Atila’dan sonra tekrar yerleştirilen Türkmenler Yörüklerdir. Şimdi onlar Türkiyeli bu ahmaklara bu aymazlara bu mankurtlara isyan ediyor. Dün Selçuklu sarayının yasakladığı, itibarsızlaştırmaya çalıştığı Türkçe bu gün YÖK tarafından resmen yasaklandı. YÖK’e göre Türkçe bilim dili olamaz, yurtdışında Türkçe eğitim yapılamaz. Amaç ve gayeleri ise Yahya Kemalin anayurdundaki İngilizce eğitim veren o üniversiteyi korumak için. Türkçe yalnızca Türkiye cumhuriyeti devletinin resmi dili değil, Azerbaycan’ın, Kıbrıs’ın, Kazakistan’ın, Kırgızistan’ın, Özbekistan’ın, Türkmenistan’ın da resmi dilidir. YÖK eski başkanı Yekta Saraç’a giderayak Milli Eğitim Bakanı yapılma vaadi ile bu yasağı çıkarttıranlar şimdi Karamanoğlu Mehmet Bey adına nutuklar vaaz ediyorlar. Bu ne çapulculuk, bu ne bedava ihanet. Sayın Cumhurbaşkanımız Cumhur ittifakına ihanet sayılan bu davranışa sebep olanları bir an önce sistemden tasfiye etmez ise yarın çok geç olacak. Türkçe dünya dilidir, Türkçe medeniyet dilidir, Türkçe eğitim dilidir. Türkçe dünya dilidir. YÖK başkanı Yekta Saraç ve ona bu ihaneti yaptıran zatı muhterem yarın nereye kaçarsanız kaçın Karamanoğlu Mehmet Bey, Yahya Kemal yakanıza yapışacak. Yurtdışında Türkçe eğitimi yasaklatırken kayırdığınız İngilizce eğitim yapan o üniversite için İngilizler size madalya vermeyecek. Sadece dergahta değil tüm dünyada Türkçe.
Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir