KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Hasan Oktay: Paşinyan Genelkurmay başkanı Onnık Gasparyanı görevden aldırdı

Hasan Oktay: Paşinyan Genelkurmay başkanı Onnık Gasparyanı görevden aldırdı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
238 0

Ermenistan’da son günlerde müthiş bir gerilim yaşanıyor. Başbakan Nikol Paşinyan bir taraftan muhalefetin saldırılarına cevap vermeye çalışırken diğer taraftan da savaşın yaralarını sarmaya çalışıyordu. Ermenistan’da Paşinyan iktidara gelince başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçip güçlü bir başbakanlık yönetimi ile Ermenistan’ı yönetmeye çalışıyordu. Fakat Karabağ savaşı Paşinyan’ı zor günler ile karşı karşıya bıraktı. Paşinyan savaş sonrası yaptığı bir tv programı konuşmasında Rus yapımı İskender füzelerinin ateşlenemediğini ateşlenenlerin de isabet etmediğini ifade etmişti.

Başta Rus silah sanayi olmak üzere Rus yetkililerden ardı arkasına açıklamalar yapılırken Ermenistan Genelkurmay başkanı Onnık Gasparyan Paşinyan’ın görevi bırakması gerektiğini açıkladı. Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev de bu açıklama kervanına katıldı ve Paşinyan için yeniden zor günler başladı. Paşinyan’a karşı önce Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan bir sivil teknokrat hükümet kurulmalı açıklaması yaparak darbe girişiminde bulundu. Sonra Vazgen Manukyan muhalefeti örgütleyerek sokak gösterileri ile bir sokak darbesi gerçekleştirmeye çalıştı. Daha sonra ise kilise devreye girdi. Antilyas ve Ecmiadzin kilisesi Paşinyan’a karşı dini darbe yapmaya çalıştı. Son olarak da Armen Sarkisyan ile Genelkurmay başkanı Onnık Gasparyan ittifakı ile en şiddetlisi olan askeri darbe devreye girdi. Ermenistan yeniden karıştı ve tüm haber ajansları Ermenistan’da Paşinyan’a karşı bir askeri darbe girişimi olduğu haberleri ile yayına girdi. Paşinyan Onnık Gasparyan’ı görevden aldığını beyan etmişse de Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan bu kararnameyi imzalamadı ve Ermenistan yine kaosa sürüklenme eşiğine geldi. Paşinyan bu imza krizi oluşur oluşmaz sokağa çıktı. beklenenden daha büyük bir kalabalık ile yürüdü. Halk desteğini arkasında gören Paşinyan bu sefer 1 Mart’ta güven tazeleme adına büyük bir miting gerçekleştirdi ve özellikle batılı devletlerin dikkatleri çekti ve desteklerini aldı.

Paşinyan’a yapılan bu askeri darbe girişimine Türkiye en üst düzeyde tepki gösterdi. Türkiye 15 Temmuz tecrübesinden hareket ile tüm darbelere dolayısı ile Ermenistan’daki askeri darbe teşebbüsüne de karşı çıkmıştı. Paşinyan muhalifleri bu açıklamayı da siyasi malzeme yaparak Paşinyan’ı suçladılar. Oysa hem ABD ve hem de Rusya darbe teşebbüsü aleyhine açıklama yaptılar. Cumhurbaşkanı bu görevden alma kararnamesini imzalamamakta uzun süre direndi. Fakat bu belirsiz durum Paşinyan iktidarına yaradığı ve her geçen gün muhalefetin eridiği Paşinyan’ın ise güçlendiğini gören Armen Sarkisyan bugün itibari ile Onnik Gasparyan’ın görevden alınma yazısını imzalayarak geçici olarak Ermenistan’da siyasi krize son vermiş oldu. Paşinyan’ın Karabağ savaşı neticesi Ermenistan’da oluşan belirsizliği bir an önce gidererek Ermenistan’ın yeniden yapılanması için kollarını sıvama zamanı gelmiştir. Rusya silah sanayisinin dünya piyasalarında ciddi anlamda itibar kaybetmesine sebep olan İskender füzeleri açıklaması Ermenistan’ın yeniden yapılanmasının önünü açmış oldu. Paşinyan böylece kendisine yapılan dört darbeyi de savuşturarak iktidarını sağlamlaştırmış oldu ve gelecek dönemde Türkiye Ermenistan ilişkileri daha sağlıklı bir zeminde görüşülme yolu da açılmış oldu.
Dr Hasan Oktay Kafkassam başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir