KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Haris Muric: Bir uç beyi Muamer Zukorlić öldü

Haris Muric: Bir uç beyi Muamer Zukorlić öldü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
377 0

Akademisyen Muamer Zukorlić, 15 Şubat 1970 tarihinde Tutin belediyesine bağlı Orlje köyünde doğdu. Liseyi Saraybosna’da bitirdi. Lisans eğitimini Cezayir’de Felsefe ve Şeriat Hukuku Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını Lübnan’da, doktorasını Uluslararası Novi Pazar Üniversitesi’nde (Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru- IUNP) tamamladı.
1993 yılında Lübnan’da yüksek lisans yaptıktan sonra Sancak bölgesine döndü ve Sırbistandaki İslam Cemaati Meşihat Başmüftülüğüne (Mešihat Islamske Zajednice u Srbiji) seçildi ve 2016 yılına kadar bu görevde kaldı.
1993 yılında Novi Pazar’da El-kelimeh yayınevini kurdu.
2001 yılında Novi Pazar’da İslami İlimler Fakültesi’ni (Fakultet za Islamske Studije- FIS) kurdu. 2002 yılında Uluslararası Novi Pazar Üniversitesi’nin kuruluşuna öncülük etti. Yine aynı yılda Niş, Belgrad, Pančevo ve Subotica’da Uluslararası Novi Pazar Üniversitesi’nin kampüslerini açtı. 2002’den 2008’e kadar Uluslararası Novi Pazar Üniversite’sinin rektörlüğünü yaptı.
2003 yılında Sancak Diaspora Topluluğu’nun (ZSD Zajednica Sandžačke Dijaspore) kurulmasına öncülük etti.
2008 yılında, ismi Sancak Televizyonu (Sandžak TV) olarak değiştirilen Universa Televizyonu’nun yayın hayatına başlamasına öncülük etti.
Bir yıl sonra İslami Radyo Refref’i kurdu. Aynı yıl Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi’nin (Bošnjačka Akademija Nauka İ Umjetnostı- BANU) kuruluşuna öncülük etti. Aynı zamanda akademide genel sekreterlik yaptı.
2010 yılından bu yana Boşnak Ulusal Konseyi (Bošnjačko Nacionalno Vijeće- BNV) üyesidir.
2011 yılında Soykırım Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu.
2013 yılında Boşnak Sancak Demokratik Birliği adlı bir siyasi partinin kurulmasına destek verdi ve bu parti 2018 yılında Adalet ve Uzlaşma Partisi adını aldı.
500’den fazla röportaj verdi ve yüzlerce uluslararası bilimsel konferansa katıldı.
2016 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Adalet ve Uzlaşma Partisi’nin (Stranka Pravde i Pomirenja- SPP) liderliğini üstlendi. Seçimden sonra Eğitim, Bilim ve Teknolojik Gelişme Komitesi ve Bilgi Toplumu Başkanı oldu.
20 Mayıs 2020’de Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezine (BALKAR) konuk oldu ve burada Sancak’ın statüsü ve Boşnak Ulusal Konseyi hakkında konuştu.
2020 parlamento seçimlerinde liderliğini yaptığı Adalet ve Uzlaşma Partisi, Sırp parlamentosunda 4 sandalye kazandı. Seçimden sonra Sırbistan parlamentosunun başkan yardımcılığına seçildi. Eğitim, Bilim ve Teknolojik Gelişme ve Bilgi Toplumu Komitesi Başkanı olarak görevine devam etti.
Drevna Bosna (Antik Bosna), Akademija (Akademi) ve Etika (Etik) başlıklı kitapların yazarıdır.
Boşnakça anadili olup Arapçayı iyi derecede konuşuyordu ve az Türkçe biliyordu.
8 çocuk babasıdır.
6 Kasım 2021’de Uluslararası Novi Pazar Üniversitesi’nde ders verirken kalp krizinden vefat etti.
Haris Muric

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir