KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rizazade: Pakistandan Taliban’a askeri destek

Hamidullah Rizazade: Pakistandan Taliban’a askeri destek

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
358 0

Pakistan Faujunun (Ordusunun) Pensher ilindeki operasyonda var imkanlarıyla Taliban’a yardım etmesi sebebiyle bugün itibarıyla halk Kâbil ve bazı diğer illerde Pakistan karşıtı protestolara başlamıştır. Taliban tarafından şiddetle karşılık verilse de halk geçen her saat çığ gibi büyüyerek bu nizamdan ve Pakistan’ın Afganistan meselelerine müdahil olmasından şikayetçi olduğunu sloganlarla Kâbil sokaklarında haykırmaktadırlar.
Bu olayların sonu ne olacak ve beraberinde ne getirecek inanın tahmin etmesi bile düşündürücüdür. Ekonominin ayaklar altında olması halkın karnı aç ve işsizlik ve belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda insanların ne yapacaklarını kestirmek inanın tahmin edilemeyecek kadar korkunç sonuçlar doğurabilir.
Taliban örgütü eğer ki hükümet yapmak istiyorsa samimi ve gerçekçi olması gerekir dakika bir gol bir anlayışıyla daha hükümet kurulmadan Pakistan jetleri Afganistan semalarında uçması hiç hayıra alamet değildir. Bu gelişmeler halkın sabrının taşımasına neden olacak çok ciddi vakalardır.
Gerçi bu Taliban’ın yapmış olduğu ilk hatası değildir. Korkarım bu hataların ardı kesilmeden hatalarım düzenisi haline gelerek bölgede yeni “İmaret devleti” koruyacağına bölge devletlerini yeniden bir kaosa sürüklemez. Çünkü ABD başta olmak üzere diğer batılı ülkeler çıktığı yerlerden yeniden girebilmek için açık bir kapı bırakmaktadırlar. Geçen hafta ABD’lı bir senatöre göre gerekirse bir daha gireriz sözlerine dikkat çekmek isterim.
Sonuçta Afghanistan savaşı bitmedi sadece taktik ve oyuncu değişikliği yaparak devam edecektir. İyi olanı kötü gösterilerek kötü olanında iyi gösterilerek yeni siyasi oyunlar başat aktörlerin çıkarları doğrultusunda devam edecektir. Bu arada kimse fakir ve muhtaç halkın aç kalan karınlarına ve yuvasız kalan ailelerin derdine düşmez. Ama gerçek şudur ki halk yine siyasi oyunların kurbanı olup kandırılacaktır.

Hamidullah Rizazade kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir