KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rızazade: Güney Türkistan’da Neler Oluyor?

Hamidullah Rızazade: Güney Türkistan’da Neler Oluyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
313 0

Bundan bir kaç hafta önce Faryab ilinin “vali atama” gerginliğini kaleme almıştım. Hükümet, kuzey halkının haklı direnişi karşısında geri adım atarak Faryab iline atacağı valiyi geri çağırıp Gazni iline vali olarak tayin etmiştir. Bu olayda Cumhurbaşkanı Gani’nin yeni bir oyunu ve her geri adım atması ardından on adım ileriye atacağı görüşü ön plana çıkmıştı.
Nitekim halk valinin geri çağırılması üzerine bir nebze olsada sakin olmuştur. Fakat halen kurulan mücadele çadırları altında fedakarca haksızlıklara karşı nöbet tutan nice şahametli ve yiğit insan vardır.
Bu bağlamda, olaydan daha iki hafta geçmeden kuzey Afganistan’nın bir çok ilinin ilçeleri Taliban ve DEAŞ terör örgütlerinin eline geçmiştir. Buna rağmen hükümetin sessiz kalması ve terör örgütlerine karşı koyacak askeri gücünün gönderilmemesi ciddi manada soru işaretlerine neden olmuştur.
Üstelik bölge halkının katliamına sebebiyet veren terörist saldırılarına tepkisiz kalan Cumhurbaşkanı Ghani’nin tavırları, “teröristlerle iş birliği içerisinde mi acaba” şüphesini uyandırmaktadır. Umarız öyle değildir!
Son bir hafta içinde Faryap, Seripul, Jawzican vb. Güney Türkistan illerinin nerdeyse merkez dışındaki tüm ilçeler Taliban ve DEAŞ örgütünün eline geçmiştir. Bunun üzerine eski cumhurbaşkan yardımcısı Mareşal Dostum bölgedeki kıt imkanlarıyla ama cesur ve yiğit askerleriyle birlikte bizzat terör örgütlerine karşı koymaya çalışmaktadır.
Ghani hükümeti de bu olaylara karşı tepkisiz kalmayıp eğer terör örgütleriyle işbirlikçi ise işbirlikçilerinin geri adım atmasını eğerki gerçekten adaleti/hukuku savunuyorsa gereğinin yapılması icap eder, aksi halde sonu merhum doktor Najibullah’ın sonuna ve hükümetinin akibetine benzeyecektir!
Hamidullah RızazadeKafkassam Güney Türkistan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir